X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nieznane nagrania z okolic Mińska Mazowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 15:04
- Ten zbiór jest cenny ze względu na to, że Mazowsze Wschodnie nie było regionem mocno eksplorowanym przez badaczy - opowiadał o kolekcji nagrań Stanisława Woźnicy etnomuzykolog Piotr Dorosz.
Audio
  • Piotr Dorosz o zbiorze muzyki ludowej Stanisława Woźnicy (Źródłogranie/Dwójka)
Świt na Łękawicą w okolicach Mińska Mazowieckiego
Świt na Łękawicą w okolicach Mińska MazowieckiegoFoto: Wikipedia/Serrendipity/CC-BY-SA-3.0

Kolekcja zawiera nagrania muzyki tradycyjnej dokonane w latach 1964-1975 przez Stanisława Woźnicę, nauczyciela muzyki z Mińska Mazowieckiego. - Znajdują się tam pieśni powszechne i obrzędowe w wykonaniu wiejskich śpiewaczek - opowiadał Piotr Dorosz. - Są nagrania Stefanii Bąkowej urodzonej w 1928 roku w Grębiszewie. Jest mama Stanisława Woźnicy i śpiewaczki z okolic Kołbieli. To nie są śpiewaczki kultowe i znane, tym cenniejszy jest ten zbiór - podkreślał gość audycji "Źródłogranie".

Piotr Dorosz zauważał, że okolice Mińska Mazowieckiego zostały ominięte przez wielką akcję zbierania folkloru w latach 50. XX wieku. Mówił o najsłynniejszych nagraniach muzyki tradycyjnej z Mazowsza Wschodniego, ale też opowiadał o zagadkach związanych ze zbiorem Stanisława Woźnicy. Jego nagrań słuchaliśmy w audycji. Są też dostępne w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

***

Tytuł audycji: Źródłogranie

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Gość: Piotr Dorosz (etnomuzykolog)

Data emisji: 14.11.2016

Godzina emisji: 12.00

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

InFidelis: tęskniłyśmy do prostoty muzyki ludowej

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 12:00
- Wyzwaniem było, żeby przy pomocy dwóch instrumentów opowiedzieć jakąś historię, żeby nimi zaśpiewać - mówiły członkinie zespołu, który na 19. "Nowej Tradycji" zdobył drugą nagrodę i wyróżnienie publiczności "Burza Braw".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lautari wskrzeszają ludowego dżezbandytę

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 19:00
- Chcieliśmy docenić i pokazać kontekst wiejskiej muzyki z lat 40. i 50. XX wieku - mówili w Dwójce o swoim nowym koncertowym programie muzycy zespołu Lautari.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre cymbały? Nawet z drutów elektrycznych

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 14:07
– Tylko taki drut był wtedy dostępny. To były pierwsze założone przez ojca struny – opowiadał cymbalista Mieczysław Dziemidowicz z Barczewa, jeden z laureatów festiwalu w Kazimierzu.
rozwiń zwiń