Pytania Jerzego Broszkiewicza: co zrobisz ze swoim człowieczeństwem?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 16:00
– Trzeba próbować dotykać ran na gorąco, trzeba kłaść palce tam, gdzie są rzeczy najbardziej bolesne, niepokojące i trapiące – tak w archiwalnym nagraniu radiowym o pisarstwie mówił Jerzy Broszkiewicz.
Audio
  • Wspomnienie o Jerzym Broszkiewiczu (Dwójka/Portrety)
Kadr ze spektaklu Skandal w Hellbergu Teatru Telewizji w reżyserii Jerzego Gruzy na podstawie tekstu Jerzego Broszkiewicza
Kadr ze spektaklu "Skandal w Hellbergu" Teatru Telewizji w reżyserii Jerzego Gruzy na podstawie tekstu Jerzego Broszkiewicza

Jerzy Broszkiewicz był człowiekiem Radia, przez pewien czas prowadził cotygodniowy felieton. Był autorem znanych słuchowisk. Urodził się w 1922 roku we Lwowie. Ukończył tam gimnazjum i średnią szkołę muzyczną, bo muzyka była jego wielką pasją. We Lwowie przeżył okupację zarówno sowiecką, jak i niemiecką. Po wojnie w Krakowie rozwinął działalność literacką, początkowo jako krytyk muzyczny, teatralny i publicysta. – Ja nie lubię stuku maszyny, piszę starym obyczajem wiecznym piórem na białym papierze. Pisanie to jest rzecz publiczna. Pisarz istnieje tylko poprzez społeczeństwo – powiedział Jerzy Broszkiewicz.

W latach 50. zaczął pisać sztuki teatralne i był wtedy kierownikiem literackim w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. – Tak jak kiedyś zdradziłem muzykę dla prozy, tak potem zdradziłem prozę dla teatru z jednej przyczyny. Spokojny tok prozy wydawał mi się zbyt dyliżansowy na okres życia odrzutowego. Pierwszą z moich sztuk napisałem w ciągu dziesięciu dni, a potem w ciągu lat sześciu do tej jednej dodałem dziewiętnaście innych utworów – wspominał autor "Wielkiej, większej i największej" i "Kształtu miłości".

Pozostawił po sobie wiele znakomitych opowiadań, powieści, scenariuszy filmowych. Pisał też świetne biografie, w tym wielokrotnie wznawianą powieść o Chopinie. W literaturze interesowały go przede wszystkim moralne postawy bohaterów. – Conrad był jednym z najbardziej fascynujących mnie pisarzy w mojej młodości. Bez niego i Tomasza Manna nie wyobrażałem sobie istnienia. "Każde dzieło sztuki jest próbą wymierzania sprawiedliwości widzialnemu światu" – ten cytat z Josepha Conrada Jerzy Broszkiewicz potraktował jako obowiązek pisarza w XX wieku.

O zmarłym dwadzieścia lat temu znakomitym prozaiku w archiwalnych nagraniach w audycji "Portrety" opowiedzieli: Wacław Sadkowski, Stefan Treugutt i Elżbieta Konieczna.

Audycję przygotował Witold Malesa.

Zobacz więcej na temat: literatura polska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sławomir Mrożek: wolałem być nieważny

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 09:07
- W Polsce było najważniejsze, by być kimś ważnym. We Włoszech od razu dopadła mnie wspaniała anonimowość - mówił w Dwójce Sławomir Mrożek. W dniu pogrzebu pisarza przypominamy jedną z jego gawęd nagranych w 2005 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Futurologia to nie wróżenie z fusów". Dlaczego prognozy Lema się sprawdziły?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 11:00
– W wydanej prawie 50 lat temu książce "Summa technologiae" Stanisław Lem wyznaczył najważniejsze wyzwania cywilizacyjne, przed jakimi my dziś stoimy – mówił Wojciech Orliński, autor książki "Co to są sepulki? Wszystko o Lemie".
rozwiń zwiń