Kronos Quartet szuka muzyki, która zapobiegnie przemocy

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 09:35
- Ciągle nie znalazłem takich dźwięków, ale stale ich poszukuję - mówił w Dwójce David Harrington, założyciel Kronos Quartet. Zespół w tym roku świętuje 40-lecie istnienia. W specjalnej audycji nie tylko prześwietliliśmy historię tej ikony muzyki nowej, ale też spytaliśmy jej lidera o perspektywy na przyszłość.
Audio
  • 40 lat Kronos Quartet - audycja jubileuszowa (Rozmowy o muzyce/Dwójka)
Legendarny Kronos Quartet zagra na Sacrum Profanum aż trzy koncerty
Legendarny Kronos Quartet zagra na Sacrum Profanum aż trzy koncertyFoto: materiały promocyjne, fot. Jay Blakesberg

40-lecie kwartetu smyczkowego to rzadkość, ale 40 lat pracy zespołu o tak spójnej wizji na scenie muzyki nowej to sytuacja bez precedensu. Kronos – bóg czasu – jest stale z nimi. W rozmowie, którą zarejestrowaliśmy 10 kwietnia 2014 roku David Harrington opowiadał, że wciąż pamięta pierwsze próby.

- Wydaje się, że to było wczoraj... Rok 1973! Pierwszym utworem w historii Kwartetu Kronos było 6 Bagateli Antona Weberna. Wczoraj wykonaliśmy je ponownie i mieliśmy wrażenie, że gramy je po raz pierwszy. Muzyka jest zawsze nowa - entuzjazmował się David Harrington.

Muzyk opowiadał Joannie Grotkowskiej i Marcinowi Majchrowskiemu, że ważnym dla niego momentem w historii grupy było spotkanie z Henrykiem Mikołajem Góreckim. Polski kompozytor wyznał mu, że ma nadzieję kiedyś zrozumieć, jak działa muzyka.

- Ja również tego nie wiem, ale mam nadzieję, że to, co może ona uczynić, to ochronić nas przed przemocą i przekonać ludzi, że broń nie rozwiązuje problemów. Nie znalazłem jeszcze takiej muzyki, ale stale jej poszukuję...

W audycji rozmawialiśmy o artystycznej wizji Kwartetu Kronos, jego zaangażowaniu w naprawę świata i silnych związkach z muzyką polską…

Naszymi gośćmi byli Arkadiusz Kubica (Kwartet Śląski), Grzegorz Kotów (Kwartet Szymanowskiego), Hanna Kulenty i Paweł Mykietyn.
Przedstawiliśmy też archiwalne wypowiedzi Henryka Mikołaja Góreckiego i członków Kwartetu Kronos m.in. wywiad, którego David Harrington udzielił nam na kilka dni przed przyjazdem Kwartetu do Polski na festiwal JazzArt (Katowice, 2.05. 2013).
Zapraszamy do wysłuchania nagrania obszernych fragmentów audycji przygotowanej przez Joannę Grotkowską i Marcina Majchrowskiego.

bch

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

Testament Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 17:00
- Serce waliło mi 200 razy na minutę; musiałem wyjść ze studia, złapać oddech i ochłonąć - tak Michał Pepol z Royal String Quartet wspomina nagrywanie kompletu kwartetów smyczkowych zmarłego niedawno msitrza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepiej "I Kwartet smyczkowy" Góreckiego nagrał...

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 22:00
W audycji z cyklu "Kto słucha nie błądzi” jury w składzie: Dorota Kozińska, Marcin Zdunik i Rafał Augustyn wybierało najlepsze nagranie "I Kwartetu smyczkowego" Henryka Mikołaja Góreckiego.
rozwiń zwiń