Rosja przegrała proces z Jukosem. Czy zapłaci 50 miliardów dolarów?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 20:00
Trybunał Arbitrażowy w Hadze uznał, że atak na Jukos miał charakter polityczny, a udziałowcom należy się odszkodowanie. Jak ten wyrok wpłynie na pozycję Putina i oligarchów? O tym w "Pulsie świata" mówił doktor Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Rosja przegrała proces z Jukosem. Czy zapłaci 50 miliardów dolarów? (Puls świata/Dwójka)
Michaił Chodorkowski, prześladowany przez państwo rosyjskie twórca Jukosu
Michaił Chodorkowski, prześladowany przez państwo rosyjskie twórca Jukosu Foto: khodorkovskycenter.com

- Istotny jest nawet nie sam wyrok, ale jego uzasadnienie, które ma ponad 600 stron - podkreślił gość Pawła Reszki. - Wypunktowano w nim wszystkie błędy proceduralne, naruszenia prawa rosyjskiego i międzynarodowego, które w latach 2003-2007 doprowadziły do przejęcia prywatnej firmy przez państwo - wyjaśnił.

Sprawa zaczęła się w 2003 roku od aresztowania Michaiła Chodorkowskiego, założyciela i głównego właściciela Jukosu, którego aspiracje polityczne nie spodobały się Władimirowi Putinowi. Następnie, opierając się na sfingowanych zarzutach o defraudacje podatkowe, firmę doprowadzono do paraliżu, stopniowo przejęto jej aktywa, a wreszcie wykreślono z rejestru przedsiębiorstw.

- Michaił Chodorkowski, który spędził w łagrze 10 lat, nie jest do końca zadowolony z decyzji Trybunału Arbitrażowego. Żałuję, że koszty poniesie państwo rosyjskie, a nie oligarchowie z otoczenia Putina - mówił doktor Szymon Kardaś. Ale czy Rosja faktycznie zapłaci 50 miliardów dolarów? I czy grozi jej bankructwo? Odpowiedzi w nagraniu audycji "Puls świata".

mm/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michaił Chodorkowski: żyję, bo Władimir Putin nie pozwolił mnie zabić

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 19:49
Ułaskawiony w grudniu były rosyjski potentat naftowy uważa, że przeżył 10-letni pobyt w kolonii karnej dzięki prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja przegrała proces z Jukosem w Hadze. Zapłaci 50 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 14:04
Trybunał Arbitrażowy w Hadze uznał, że atak na Jukos miał charakter polityczny, a udziałowcom należy się odszkodowanie. Rosja planuje odwołać się od tego orzeczenia.
rozwiń zwiń