Polskie Radio
Section05
Haga

Białoruski polityk chce postawić Łukaszenkę przed Trybunałem w Hadze. "Przygotowuję materiały"

Białoruski polityk Waleryj Cepkała chce postawić Aleksandra Łukaszenkę przed Trybunałem w Hadze - podało radio Echo Moskwy. Według rozgłośni, niezarejestrowany kandydat w białoruskich wyborach prezydenckich zarzuca urzędującemu prezydentowi Białorusi wydanie rozkazu brutalnego rozprawienia się z demonstrantami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś wybory na Białorusi Aleksander Łukaszenka Haga Międzynarodowy Trybunał Karny

Dr Szymon Kardaś: Rosjanie już wysyłają sygnał polityczny

- Trudno sobie wyobrazić, żeby Moskwa spokojnie przyglądała się przeprowadzanym postępowaniom egzekucyjnymi z aktywów, które do niej należą, poza granicami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich. Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Hadze, Rosja musi wypłacić 50 miliardów dolarów odszkodowania.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja Władimir Putin Piotr Pogorzelski Haga

14 lat więzienia dla chorwackiej zbrodniarki wojennej

Na 14 lat więzienia za zbrodnie wojenne skazał sąd w Sarajewie Chorwatkę Azrę Baszić, znaną jako "pani życia i śmierci". To najwyższy wymiar kary dla kobiety za zbrodnie wojenne popełnione podczas wojny w Bośni i Hercegowinie z lat 90. O wyroku dla Azry Baszić mówił w audycji Północ-Południe Tomasz Kowalczewski, były wieloletni korespondent Polskiego Radia na Bałkanach.
Zobacz więcej na temat:  Sarajewo Chorwacja Jugosławia zbrodnie wojenne Serbia Haga