"Libia to na tę chwilę państwo upadłe"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 19:00
- Lekcje z Iraku i Afganistanu nie zostały odrobione. Nikt nie przygotował Libii na obalenie reżimu Mu'ammara al-Kaddafiego - mówiła w Dwójce dr Magdalena El Ghamari z Uniwersytetu w Białymstoku.
Audio
  • Magdalena El Ghamari o sytuacji w Libii (Puls świata/Dwójka)
Ludzie wyłowieni u wybrzeży Libii. Konflikty w tej części świata sprawiają, iż coraz więcej osób próbuje przedostać się z Libii do Europy
Ludzie wyłowieni u wybrzeży Libii. Konflikty w tej części świata sprawiają, iż coraz więcej osób próbuje przedostać się z Libii do EuropyFoto: PAP/EPA/STRINGER

- Teoretycznie władze w Libii sprawuje już czwarty rząd powołany przez ONZ, ale nie ma on poparcia wojska - zauważała ekspertka w audycji "Puls świata". - Obecnie mówi się o przejęciu władzy przez wojskowych i powrocie do układu militarnego, co w oczach wielu Libijczyków byłoby najlepszym układem - dodawała dr El Ghamari.

Trudną sytuację wewnętrzną w Libii wykorzystują radykałowie z Państwa Islamskiego, którzy przerzucają tam swoich bojowników z Syrii. Na to wszystko nakłada się kryzys migracyjny. Na wybrzeżu libijskim na przerzut do Europy czeka kilkaset tysięcy ludzi.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzenie: Dariusz Rosiak

Gość audycji: dr Magdalena El Ghamari (ekspert ds. terroryzmu z Uniwersytetu w Białymstoku)

Data emisji: 11.04.2015

Godzina emisji: 17.40

bch/mc

Czytaj także

Barack Obama o swej największej klęsce. "Brak przygotowania na czas po interwencji w Libii"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 18:40
Interwencja w Libii była "właściwym posunięciem", jednak zawiodło przewidywanie następstw obalenia jej dyktatorskiego przywódcy, Muammara Kaddafiego - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych w telewizji Fox News.
rozwiń zwiń