Polskie Radio
Section05
imigranci w Europie

"To jest baśń, w którą Włosi bardzo chcą uwierzyć"

Niedzielne wybory we Włoszech nie przyniosły rozstrzygnięcia. Żadne z ugrupowań nie zapewniło sobie potrzebnej do samodzielnego rządzenia większości parlamentarnej. Wygrała koalicja centroprawicy, otrzymując ok. 37 procent głosów. Jednak prawdziwym zwycięzcą wyborów jest antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd, który zdobył jedną trzecią głosów. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska UE ŚWIAT imigranci w Europie Więcej świata Włochy wybory we Włoszech

"AfD jest partią rasistowską, która dba o robotników"

- Mamy do czynienia z partią, która oprócz tego, że jest rasistowska i ksenofobiczna, dba o robotników. Dba o tych, którym się źle powodzi, dba o tych wszystkich, którzy mają pretensje do państwa. To jest główna przyczyna sukcesu AfD - powiedział w audycji "Więcej świata" Piotr Jędroszczyk z działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska UE ŚWIAT Michał Żakowski Niemcy AfD imigranci w Europie SPD koalicja

"Jak to się stało, że UE oddala się od swoich korzeni?"

- Moja książka ostrzega przed konkretnymi zjawiskami. Pokazuję w niej podobieństwa pomiędzy schyłkiem Republiki Rzymskiej a potencjalnym losem Unii Europejskiej, który może jej grozić – powiedział w audycji Konfrontacje Idei dr David Engels - belgijski historyk, profesor w Katedrze Historii Starożytnego Rzymu na Wolnym Uniwersytecie Brukselskim. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska kryzys w Unii Europejskiej Zdzisław Krasnodębski imigranci w Europie bezrobocie

Polski Kościół w obliczu kryzysu migracyjnego

Współczesny świat rzuca chrześcijanom wiele wyzwań. W przypadku katolików w Polsce jednym z nich jest sprawa przyjmowania uchodźców z Bliskiego Wschodu. O tym, czy polscy katolicy reprezentują chrześcijańskie postawy, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy filozof Cezary Kościelniak oraz socjolog Jarema Piekutowski (Nowa Konfederacja).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria imigranci w Europie uchodźcy Kościół katolicki Bliski Wschód Stanisław Gądecki Filip Memches