Polskie Radio
Section05
imigranci w Europie

Kolejne próby sforsowania polsko-białoruskiej granicy. SG: zatrzymano 3 pomocników nielegalnych imigrantów

Straż Graniczna poinformowała, że 120 osób próbowało minionej doby nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski. Takie próby podejmowali między innymi obywatele Libanu i Gambii. Strażnicy przekazali też wiadomość o zatrzymaniu trzech pomocników nielegalnych imigrantów - dwóch obywateli Rosji oraz obywatela Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo straż graniczna granica imigranci w Europie

Szereg krajów UE wprowadza kontrole na granicach. Powodem wzrost nielegalnej migracji

Kraje UE zmagają się z problemem nielegalnej migracji. Niemcy, Austria, Francja, Szwecja i Dania wprowadziły niemal stałe kontrole na granicach wewnętrznych, obchodząc układ z Schengen dotyczący swobodnego przepływu osób i wbrew orzeczeniu TSUE. Rząd Czech zdecydował tymczasem o czasowym przywróceniu kontroli na granicy ze Słowacją. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Europa Strefa Schengen imigranci w Europie migracja Czechy Niemcy Austria Dania

Pakistańczycy z fałszywymi paszportami na krakowskim lotnisku. SG: byli zdesperowani

Funkcjonariusze SG zatrzymali na lotnisku Kraków Airport dwóch obywateli Pakistanu, którzy, podszywając się pod Brazylijczyków, próbowali dostać się do Polski. Obaj cudzoziemcy przyznali, że wiedzieli, iż posiadane przez nich dokumenty są fałszywe, lecz byli zdesperowani, by przekroczyć granicę i nie wracać do własnego kraju. Mężczyźni otrzymali grzywny, a następnie odesłano ich do ojczyzny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo straż graniczna imigranci w Europie