Kaseta VHS z Czarnobyla. "Czegoś takiego się nie zapomina"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 18:00
- Przepotężne stada wilków, gigantyczne stada łosi, opuszczone wsie, ziejąca zimową pustką Prypeć i gdzieś daleko reaktor. Ten Czarnobyl gdzieś we mnie zaległ - przywoływał pisarz Michał Gołkowski obrazy, od których zaczęła się jego fascynacja tematem czarnobylskiej "strefy".
Audio
  • 30 lat po wybuchu w Czarnobylu. Z Michałem Gołkowskim rozmawia Paweł Reszka (Puls świata/Dwójka)
Elektrownia w Czarnobylu
Elektrownia w Czarnobylu Foto: Ben Fairless/CC BY 2.0/Wikimedia Commons

- Czarnobyl jest dla mnie mglistym wspomnieniem z dzieciństwa, ale on ze mną był. W 1991 roku mój ojciec, będący wówczas dyplomatą na Białorusi, był członkiem jednej z pierwszych po upadku ZSRR ekspedycji do białoruskiej części zony czarnobylskiej. Przywiózł stamtąd kasetę VHS – opowiadał Michał Gołkowski, autor bestselerowej serii książek dziejących się na terenie "strefy".

30 lat po wybuchu w Czarnobylu teren otaczający reaktor jest miejscem pielgrzymek turystów, fotoreporterów i reporterów. Czarnobylski temat stanowi również inspirację dla ludzi sztuki: od dramatów wystawianych na scenie, reportaży (np. noblistki Swietłany Aleksiejewicz), po gry komputerowe i powieści. Dlaczego "strefa" ma wciąż taką moc przyciągania?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Reszka

Gość: Michał Gołkowski (pisarz)

Data emisji: 29.04.2016

Godzina emisji: 17.45

jp/mc

Czytaj także

Czarnobyl – katastrofa, której nie dało się ukryć

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 05:55
26 kwietnia 1986 wybuchł reaktor numer 4 w elektrowni jądrowej Czernobylskaja koło Prypeci na Ukrainie. Jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku zasiała ziarno strachu przed energią nuklearną w umysłach większości mieszkańców Europy.
rozwiń zwiń