Polskie Radio
Section05
energia atomowa

Niemcy: czołowi politycy krytykują Scholza, chcą powrotu do atomu. "Transformacja energetyczna nie powiodła się"

Jak podaje portal internetowy dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ), czołowi politycy Unii (CDU/CSU) i FDP chcą powrotu Niemiec do energetyki jądrowej. Przekonują oni, że byłaby to odpowiedź na kryzys budżetowy w kraju oraz słabnącą kondycję niemieckiego przemysłu. Dlatego też żądają ponownego uruchomienia niedawno wyłączonych reaktorów, a także przygotowania się do budowy nowoczesnych małych reaktorów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy energetyka energia atomowa prąd Unia Europejska bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA polityka

COP28. Polska chce potrojenia mocy wytwórczej energii jądrowej na świecie do 2050 r.

Atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii, jest przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej - podkreślił prezydent Andrzej Duda, przyjmując w sobotę w Dubaju deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej w skali globalnej do 2050 r.
Zobacz więcej na temat:  energetyka energia elektryczna energia atomowa elektrownia atomowa atom Andrzej Duda Dubaj bezpieczeństwo energetyczne

Szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju. Prezydent Duda podkreśli znaczenie energii jądrowej

Prezydent Andrzej Duda w czwartek udaje się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich; w Dubaju weźmie udział w konferencji klimatycznej COP28. Jak zapowiedział prezydencki minister Mieszko Pawlak, podczas tegorocznego szczytu Andrzej Duda będzie przede wszystkim podkreślał znaczenie energii jądrowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA prezydent klimat COP Andrzej Duda energetyka energia atomowa ŚWIAT

Atom w Polsce. Minister klimatu: zatrzymanie procesów inwestycyjnych to ryzyko, na które Polski nie stać

- My nie mamy czasu na to, żeby jakiekolwiek działania były zaniechane lub niedotrzymane w harmonogramie. Zatrzymanie procesów inwestycyjnych w atomie to jest ryzyko, na które nas - jako Polski i Polaków - nie stać - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Zobacz więcej na temat:  Anna Łukaszewska-Trzeciakowska Ministerstwo Klimatu i Środowiska atom energia atomowa elektrownia atomowa GOSPODARKA POLSKA

PR24 Elektrownia jądrowa w Wielkopolsce. Jakóbik: im więcej atomu w Polsce, tym większe bezpieczeństwo energetyczne

- Energetyka jądrowa zabezpiecza odnawialną, która rozwija się na potęgę. Nie jest jednak samodzielna, potrzebuje bezpiecznika. Kiedyś był nim węgiel, który stanowi jednak problem z punktu widzenia polityki klimatycznej. Atom ma nie mieć tych wad i posiadać te same zalety - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA energetyka GOSPODARKA atom energia atomowa elektrownia atomowa

Elektrownia jądrowa w Koninie. Sasin: wpisuje się w strategię energetyczną Polski

Planowana elektrownia jądrowa w Koninie-Pątnowie wpisuje się w strategię energetyczną Polski i będzie ważnym elementem krajowego bezpieczeństwa energetycznego - podkreślił na konferencji minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne energetyka Jacek Sasin Ministerstwo Aktywów Państwowych elektrownia atomowa energia elektryczna energia atomowa POLSKA

Budowa drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Minister Moskwa wydała decyzję

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wydała decyzję zasadniczą dotyczącą budowy w Polsce drugiej elektrowni jądrowej. Jak informuje resort, wnioskodawcą było PGE PAK Energia Jądrowa. Elektrownia ma powstać we współpracy z koreańską firmą KHNP w Koninie/Pątnowie w Wielkopolsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Anna Moskwa energetyka energia atomowa prąd bezpieczeństwo Ministerstwo Klimatu i Środowiska Konin Wielkopolska wielkopolskie inwestycje GOSPODARKA Wojciech Dąbrowski

Energetyka jądrowa oficjalnie uznana za technologię zeroemisyjną. Parlament Europejski chce wspierać atom

Parlament Europejski zagłosował za włączeniem energetyki jądrowej do grona zielonych technologii, które należy wspierać, aby zapewnić Europie konkurencyjność i suwerenność wobec Chin i Stanów Zjednoczonych. Jest to stanowisko europosłów w sprawie projektu rozporządzenia mającego na celu wsparcie zeroemisyjnych sektorów w UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Unia Europejska Parlament Europejski energia atomowa

TYLKO U NAS Sawicki nie chce atomu w Polsce i stawia na OZE? Eksperci: energetyka jądrowa przeżywa renesans

- Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, które źródła energii w przyszłości będą droższe, a które tańsze - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ekspert ds. energetyki Daniel Czyżewski, komentując słowa marszałka seniora Marka Sawickiego. - Energetyka jądrowa przeżywa renesans na Zachodzie - dodaje analityk sektora energetycznego Wojciech Jakóbik. Polityk PSL stwierdził w radiowej Jedynce, że "za 6-7 lat okaże się, iż energia jądrowa będzie najdroższą energią na świecie i nikt tego nie podejmie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energia elektryczna energia atomowa OZE

Prezydent Duda: będę bronił ambitnych projektów takich jak CPK i budowa polskich elektrowni atomowych

- Polska musi stawiać sobie kolejne ambitne cele; takie ambitne projekty to budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, budowa polskich elektrowni atomowych i konsekwentna rozbudowa polskich portów - powiedział w Sejmie prezydent Andrzej Duda. Tych ambitnych projektów jako prezydent RP będę bronił - zapowiedział.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA atom energia atomowa centralny port komunikacyjny Andrzej Duda