Polskie Radio
Section05
energia atomowa

Energia z atomu może być dużo tańsza niż z węgla. PIE podał szacunki

Koszt wytwarzania energii w elektrowni jądrowej jest od 2,5 do nawet 4 razy niższy niż w przypadku elektrowni węglowej. W zależności od wybranej w Polsce technologii i wariantu budowy, koszt za 1 kWh wahałby się od 12 gr do 17,5 gr, a węglowej blisko 50 gr - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna energia atomowa energia odnawialna węgiel energetyka energia

Zaporoska Elektrownia Atomowa w rękach Rosjan. Szef MAEA ostrzega: sytuacja jest ekstremalnie poważna

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi alarmuje, że sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na Ukrainie jest "całkowicie poza kontrolą", a każdego dnia zagrożenie narasta. Elektrownia została opanowana przez Rosjan, którzy nie dopuszczają do niej międzynarodowych ekspertów. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina Rosja atom elektrownia atomowa energia atomowa wojna na Ukrainie

"Wybieramy pewność w niepewnych czasach". Belgia stawia na elektrownie jądrowe do 2035 roku

Belgia przedłuży działanie elektrowni jądrowych do 2035 roku. Powodem jest rosyjska napaść na Ukrainę i ryzyko kryzysu energetycznego. Chodzi o bloki jądrowe Doel 4 i Tihange 3 (czyt. tijąnż), najmłodsze w Belgii - przekazała korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela energia elektryczna energia atomowa energetyka kryzys bezpieczeństwo wojna na Ukrainie Beata Płomecka

TYLKO U NAS Niemcy zamykają elektrownie atomowe. Wiech: zamach na bezpieczeństwo energetyczne Europy

- W Niemczech bezpieczne i czyste jednostki generujące bardzo dużo bezemisyjnej energii elektrycznej mają być zamknięte do końca roku. W dobie największego od 50 lat kryzysu energetycznego. To jest zamach na bezpieczeństwo energetyczne Europy - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech (ekspert ds. energii i klimatu, wiceszef serwisu Energetyka24).
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa energia atomowa energetyka atom Niemcy Europa Jakub Wiech TYLKO U NAS NASZ WYWIAD ŚWIAT

Kłamstwa Berlina ws. energii jądrowej. Nowe fakty wychodzą na jaw

Szwedzki inżynier jądrowy Simon Wakter punktuje kłamstwa niemieckiego rządu w sprawie atomu. "Wszystko wskazuje na to, że rząd w Berlinie wprowadził swoich obywateli w błąd w kwestii możliwego przedłużenia pracy elektrowni jądrowych, dążąc do zamknięcia jednostek bez względu na koszty i ryzyka" - opisuje portal energetyka24.com powołując się na analizę naukowca.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy energetyka GOSPODARKA energia atomowa atom Berlin Olaf Scholz

Jakub Wiech o niemieckim "atomgate": ta sprawa jest rozczarowująca, ale nie zaskakująca

- Wiadomo było, że niemiecki rząd, zarówno ten obecny jak i poprzednie, są bardzo negatywnie nastawione do energetyki jądrowej i zamierzają bardzo szybko wyłączyć elektrownie jądrowe, które wciąż działają w Niemczech bez względu na koszty - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.com.
Zobacz więcej na temat:  atom Niemcy ŚWIAT Europa energetyka elektrownia atomowa energia atomowa Polskie Radio 24 Jakub Wiech

Niemcy przeciwko energii jądrowej. Teresa Wójcik: to ogromny błąd

- W Niemczech od dawna zakładano likwidację energetyki jądrowej, uważa się, że jest niebezpieczna i nie powinno się jej brać pod uwagę, to credo niemieckiej polityki energetycznej - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik, ekspert ds. energetyki (biznesalert.pl, "Tygodnik Solidarność").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Sejm wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Unia Europejska Nord Stream gaz ziemny Piotr Wąż energia atomowa

4,5 GW energii ze źródeł nisko i zero emisyjnych. Orlen inwestuje w gaz, atom i paliwa alternatywne

Do 2030 r. ze źródeł nisko i zero emisyjnych Orlen chce uzyskać 4,5 GW energii. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że w I kwartale tego roku Grupa Orlen miała aktywa energetyczne o mocy 3,4 GW, w tym 649 MW energii z OZE. Orlen przygotowuje się także do transformacji w paliwach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen gaz ziemny energia atomowa energia odnawialna wiatr Morze Bałtyckie wodór energetyka inwestycje

ENERGETYKA Mały atom w Polsce coraz bliżej. Prezes Orlenu: to sprawdzona technologia

Do Państwowej Agencji Atomistyki trafił wniosek Orlen Synthos Green Energy w sprawie technologii SMR - modułowych reaktorów jądrowych. Chodzi konkretnie o mały reaktor modułowy BWRX-300 amerykańskiego GE Hitachi Nuclear Energy. - Zapewnienie stabilnych dostaw energii do polskiego systemu wymaga szybkiego wdrożenia technologii jądrowych - zaznaczył cytowany w komunikacie PKN Orlen prezes spółki Daniel Obajtek.
Zobacz więcej na temat:  Orlen energetyka GOSPODARKA POLSKA energia atomowa

Liberalizacja ustawy wiatrakowej. Jakub Wiech: mamy warunki wiatrowe porównywalne do Niemiec

- To nie jest tak, że w Polsce są słabe warunki do rozwoju energetyki wiatrowej. One są znacznie lepsze niż w przypadku fotowoltaiki, którą się dynamicznie rozwija. Mamy warunki wiatrowe porównywalne do Niemiec, które chwalą się tym, że mniej więcej połowa ich zapotrzebowania na energię jest pokrywana z OZE - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetyki Jakub Wiech.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA OZE ekologia energia odnawialna energetyka energia atomowa