"Angela Merkel chce szerszej współpracy niż oś Berlin-Paryż"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 16:19
- Odpowiedź Angeli Merkel na propozycję prezydenta Francji Emmanuela Macrona jest nie Berlin-Paryż, tylko oś sięgająca aż do Warszawy. Przy czym nie chodzi tylko o Polskę, a o całą wschodnią ścianę Unii Europejskiej - mówił prof. Piotr Madajczyk z Polskiej Akademii Nauk.
Audio
  • Prof. Piotr Madajczyk o przyszłości UE w kontekście wizyty Angeli Merkel w Warszawie i wcześniej w Paryżu (Puls świata/Dwójka)
Premier RP Mateusz Morawiecki (P) i kanclerz Niemiec Angela Merkel (L) po konferencji prasowej w KPRM w Warszawie
Premier RP Mateusz Morawiecki (P) i kanclerz Niemiec Angela Merkel (L) po konferencji prasowej w KPRM w WarszawieFoto: Radek Pietruszka/PAP

AfD 1200.jpg
"Dobre sondaże dla AfD wydają się logiczne"

W poniedziałek (19.03) wizytę w Polsce złożyła kanclerz Niemiec Angela Merkel. Była to jej druga wizyta zagraniczna, po Paryżu, odkąd w ubiegłym tygodniu po raz czwarty stanęła na czele rządu.

Jak podkreślał prof. Piotr Madajczyk, przyjazd Angeli Merkel do Polski nie miał charakteru czysto kurtuazyjnego. - Część wschodnia i południowo-wschodnia Unii Europejskiej jest dla Niemiec bardzo ważna pod względem gospodarczym. Jest też element stricte polityczny, tzn. zawsze lepiej nie być państwem na flance, tym ostatnim. Lepiej, żeby ten bufor był przesunięty dalej. W związku z tym utrzymanie w ramach silnej Wspólnoty tego regionu, w którym wpływy niemieckie są bardzo silne, jest w interesie naszych zachodnich sąsiadów - przekonywał ekspert.

Który model reform UE ma większe szanse na realizację: Unia dwóch czy jednej prędkości? O tym w nagraniu audycji, w której prof. Madajczyk komentował również wtorkowe zatrzymanie przez policję byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN)

Data emisji: 20.03.2018

Godzina emisji: 17.45

pg/ag