Polskie Radio
Section05
Angela Merkel

Żurawski vel Grajewski: gdyby sankcje UE na Rosję były lepiej wymierzone, wpłynęłyby na decyzję Kremla

- Gdyby te sankcje były lepiej wymierzone, to rzeczywiście byłaby szansa, że wpłynęłyby na proces decyzyjny na Kremlu, bo przecież o to chodzi. Nie dystansując się od potrzeby nałożenia kary sankcji także na urzędników, którzy mają charakter wykonawczy, a nie decyzyjny, podjęte decyzje przekładają na praktykę posunięć państwowych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Rosja Unia Europejska Niemcy Kreml sankcje Unii Europejskiej Aleksiej Nawalny Cypr Angela Merkel

"Niemcy mają w zwyczaju dostrzegać tylko dwie kategorie ofiar II WŚ". Gmyz o wypowiedzi Steinmeiera

- Niemcy mają w zwyczaju dostrzegać tylko dwie kategorie ofiar drugiej wojny światowej. To są bezpaństwowi Żydzi i ofiary zabite po ataku na Związek Sowiecki w czerwcu 1941 roku. Niemiecka opinia publiczna w dużej mierze unika tego, co działo się w innych państwach - skomentował wypowiedź prezydenta Niemiec Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Władimir Putin Heiko Maas Angela Merkel II wojna światowa Rosja Niemcy Unia Europejska ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Michał Rachoń

Niecodzienne miejsca testu na koronawirusa. W Niemczech można się przebadać w pubie i w kościele

Legenda drużyny piłkarskiej FC St. Pauli, były bramkarz Benedikt Pliquett przebudował swój pub "Alkotheke" w Hamburgu na centrum testów na koronawirusa. W protestanckim kościele Johanneskirche w Stuttgarcie już wkrótce także będzie można poddać się testom na obecność patogenu.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Europa ŚWIAT koronawirus pandemia COVID-19 Niemcy Angela Merkel szczepionka

Merkel potępiła skazanie Nawalnego. Niemcy jednak nie zamierzają rezygnować z budowy Nord Stream 2

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potępiła we wtorek skazanie krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego na trzy i pół roku więzienia. Uznała, że wyrok sądu jest bezprawny oraz zażądała zaprzestania stosowania przemocy wobec pokojowych demonstrantów w Rosji. Mimo to Niemcy nie zamierzają się wycofać z budowy gazociągu Nord Stream 2.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja Angela Merkel Niemcy Nord Stream 2 Nord Stream II ŚWIAT

Szczepienia przeciw COVID-19. Merkel: produkcja szczepionek zostanie zwiększona

Kanclerz Angela Merkel poinformowała po wideokonferencji z przedstawicielami instytucji unijnych i koncernów farmaceutycznych, że większa liczba szczepionek na COVID-19 zacznie docierać do Niemiec dopiero w drugim kwartale. Szefowa rządu zapewniła jednak, że szczepionki dla wszystkich obywateli będą dostępne jeszcze przed końcem lata.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Europa ŚWIAT koronawirus pandemia COVID-19 Niemcy Angela Merkel szczepionka

NASZ WYWIAD Nowy szef CDU Armin Laschet a polityka Niemiec wobec Rosji, Chin i USA. "Nord Stream 2 uznaje za projekt gospodarczy"

- Armin Laschet, jeśli zostanie kanclerzem, przejmie zapewne w wielu kwestiach kurs obrany przez Angelę Merkel. Dotyczy to relacji z USA, Rosją, Chinami. Berlinowi nie podoba się łamanie prawa międzynarodowego przez Moskwę i Pekin, ale oba te kraje są ważne w kontekście niemieckich interesów. W przypadku Chin to przekonanie potęguje status Państwa Środka jako największego partnera gospodarczego Niemiec – zauważyła Lidia Gibadło (PISM), odnosząc się do perspektyw niemieckiej polityki po wyborze nowego szefa CDU.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Niemcy CDU Angela Merkel Rosja Chiny Nord Stream 2

Frexit? Przyszłość Francji w światowej polityce

W brytyjskim "Daily Express" pojawiają się artykuły o francuskim referendum w sprawie wyjścia Paryża z Unii Europejskiej. Wymieniono organizację "Generation FREXIT", której przewodniczący wzywa prezydenta Emmanuela Macrona do wyznaczenia terminu głosowania w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  Francja Michał Żakowski Trójka Emmanuel Macron Unia Europejska Angela Merkel Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Brexit Rosja NATO Europa Adam Dąbrowski Wielka Brytania

"Musimy być ostrożni". Niemcy nie wykluczają przywrócenia kontroli granicznych

- W obliczu ryzyka rozprzestrzenienia się nowych mutacji koronawirusa Niemcy nie wykluczają przywrócenia kontroli na swych granicach z krajami Unii Europejskiej - ostrzegła we wtorek późnym wieczorem kanclerz Angela Merkel. Wcześniej szefowa niemieckiego rządu federalnego przedłużyła o dwa tygodnie i zaostrzyła obowiązujący lockdown. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Angela Merkel Europa koronawirus COVID-19 Strefa Schengen