Polskie Radio
Section05
Angela Merkel

Upada mit o Niemczech jako wzorcu moralnym. Osiński: silny front medialny i akademicki chce bronić statusu quo

- Można mieć nawet wrażenie, że obecny kanclerz Niemiec czyta ciągle z tej samej kartki, być może nawet tej samej, z której czytała jego poprzedniczka - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Osiński, dziennikarz, historyk kultury i korespondent Polskiego Radia w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy SPD Olaf Scholz CDU Angela Merkel wojna na Ukrainie wojna 2022

"Niemcy stały się sługą rosyjskiego reżimu". Felietonista "NYT": największy błąd strategiczny w historii Europy

"Niemcy stały się sługą rosyjskiego reżimu" - twierdzi amerykański felietonista "New York Timesa" Bret Stephens. Na łamach "Bild" ocenia skutki wieloletniej zażyłości rosyjskiego prezydenta Władimira Putina z kanclerzami Niemiec - Gerhardem Schroederem i Angelą Merkel.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Niemcy New York Times Rosja gaz ziemny import bezpieczeństwo energetyczne Angela Merkel ŚWIAT Europa

Prof. Bogdan Musiał o niemieckich politykach: SPD w kontaktach z Rosją zachowywała się jak mafia

Kierująca rządzącą Niemcami koalicją socjaldemokratyczna SPD przez lata wytworzyła sieć powiązań z zależnymi od Kremla koncernami surowcowymi, przypominającą struktury mafijne. Dzisiaj reprezentujący tę partię kanclerz Olaf Scholz pozoruje pomoc dla Ukrainy, co wywołuje krytykę opinii publicznej i jego koalicjantów - ocenia historyk, prof. Bogdan Musiał.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja Angela Merkel SPD CDU Nord Stream 2 Gazprom wojna na Ukrainie

Rosyjski wątek w niemieckiej aferze Wirecard. Doleśniak-Harczuk: rzuca na tę sprawę nowe światło

- Sporo osób przewinęło się przez komisję śledczą, sporo też powiedziano, ale okazuje się, że sprawa, która wydawała się zamknięta, dziś na nowo rozpala niemieckie media. Przez wątek rosyjski i kremlowskie powiązania Jana Marsalka, któremu udało się zbiec, dziś w innym świetle możemy patrzeć na aferę Wirecard - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Niemcy Olaf Scholz Rosja finanse Bundestag Angela Merkel

"Die Welt": gdy Putin prowadził wojny, Berlin odwracał wzrok

Niemcy przez dziesięciolecia udawały, że nie widzą, jak Putin prowadził wojny i deptał prawa człowieka - pisze dziennik "Die Welt". Według gazety , taka polityka była poważnym błędem, a obecnie niektórzy z odpowiedzialnych za nią członków SPD nadal piastują urzędy. "Jeśli Niemcy chcą odzyskać nadszarpnięte zaufanie, to powinno się zmienić" - czytamy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Władimir Putin Niemcy Rosja Angela Merkel Ukraina

Afera Wirecard w Niemczech. "Bild": Merkel wiedziała, że oskarżony ukrywa się w Moskwie

Jan Marsalek, były członek zarządu banku Wirecard, jest podejrzewany o sprzeniewierzenie środków w wysokości 3,1 mld euro. Afera Wirecard to największy tego typu skandal gospodarczy w historii Niemiec. Jak donosi dziennik "Bild", była kanclerz Angela Merkel została poinformowana, że poszukiwany międzynarodowym listem gończym przestępca ukrywa się w Moskwie i jest pod opieką FSB.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Angela Merkel Rosja FSB Moskwa

Niemcy rozliczają się z błędnej polityki wobec Rosji. CDU wytrwale broni Angeli Merkel

W Niemczech trwają rozliczenia z dotychczasową polityką wobec putinowskiej Rosji. W dyskusji o współodpowiedzialności byłej kanclerz Angeli Merkel, w jej obronie wystąpiło CDU. - To wojna Putina i jego zbrodniczej kremlowskiej kliki przeciwko Ukrainie - podkreślił sekretarz generalny CDU Mario Czaja. - W przeszłości politycy inaczej oceniali Rosję. Dopiero z dzisiejszej perspektywy widać, że było to błędne - tłumaczył. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Rosja Europa Angela Merkel CDU Berlin wojna 2022

"Bild" krytykuje Merkel: została zaproszona do Buczy, pojechała na wakacje do Florencji

Dziennik "Bild" podaje, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił byłą kanclerz Niemiec Angelę Merkel, aby na własne oczy zobaczyła okrucieństwa w Buczy, jednak Merkel podróżuje obecnie w zupełnie innym kierunku. Teraz cieszy się wiosennym słońcem we Florencji, od soboty przebywa prywatnie w Toskanii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Ukraina Angela Merkel wojna 2022 wojna na Ukrainie Rosja

"To są skutki polityki ustępstw". Zełenski zaprasza Merkel i Sarkozy’ego do Buczy

Wołodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych powiedział, że "politycy Zachodu, którzy przed 14 laty potwierdzili odmowę przyjęcia do NATO jego kraju, zrobili to w obawie przed Rosją". - Myśleli, że odmawiając Kijowowi wejścia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, usatysfakcjonują Moskwę - wskazał prezydent Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Angela Merkel Nicolas Sarkozy

"Byliśmy naiwni". Manfred Weber krytykuje zachodnich polityków za postawę wobec Rosji

- Prawdą jest, i nie odnosi się to tylko do Angeli Merkel, ale w ogóle do przywódców, jakich mamy w Europie, że politycy koncentrują się dziś wyłącznie na rozwiązaniu bieżących problemów, ale brak im wizji na przyszłość - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Manfred Weber, szef największej frakcji Parlamentu Europejskiego - chadeckiej EPP. W jego ocenie Nord Stream 2 "umarł na dobre", a "CDU/CSU uważa zresztą, że trzeba pójść dalej i ograniczyć ilość gazu przesyłanego przez Nord Stream 1".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Niemcy Angela Merkel Rosja wojna 2022 serwis wschodni infografika

Joe Biden chciał w 2015 roku dać Ukrainie nowoczesną broń. Sprzeciwili się prezydent Obama i kanclerz Merkel

Na początku 2015 roku, kilka miesięcy po ataku Rosji na Ukrainę i zaborze Krymu oraz wschodnich terenów tego państwa, ówczesny wiceprezydent USA Joe Biden, zgłosił pomysł wysłania Ukraińcom broni. Prezydent USA Barack Obama odmówił, m .in. pod wpływem sprzeciwu kanclerz Niemiec – Angeli Merkel – informuje dziennik „Washington Post”.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Joe Biden wojna na Ukrainie Angela Merkel Barack Obama

Polityk SPD krytykuje Merkel. "Osłabiła suwerenność Niemiec, kontynuowała kontakty z Rosją Putina"

- Angela Merkel celowo, poprzez Nord Stream 2, kontynuowała kontakty z Rosją Putina po tym, jak osłabiła energetyczno-polityczną suwerenność Niemiec przez przedwczesną rezygnację z atomu - mówi w "Die Welt" Jan Claas Behrends, historyk Centrum Badań nad Historią Współczesną w Poczdamie i polityk partii SPD.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Rosja Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie Angela Merkel Władimir Putin polityka Europa