Polskie Radio
Section05
Angela Merkel

ANALIZA Walki w Górskim Karabachu. Rosja nazywa sprawę wrażliwą, Turcja oferuje każde wsparcie

W niedzielę 27 września prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew zagwarantował, że odzyska kontrolę nad regionem Górskiego Karabachu. Tego samego dnia o poranku rozpoczęły się walki wzdłuż linii kontaktowej oddzielającej Azerbejdżan od zarządzanej przez Ormian enklawy.
Zobacz więcej na temat:  górski karabach Armenia Azerbejdżan Turcja Rosja Kaukaz Unia Europejska Europa Azja konflikty międzynarodowe Angela Merkel ŚWIAT

"Amerykańska polityka zmieniła sytuację". Prof. Reginia-Zacharski o Nord Streamie 2

- Możemy przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że gdyby nie amerykańskie sankcje, to budowa Nord Streamu 2 postępowałaby szybciej i w sposób bardziej płynny - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. - Strona niemiecka istotnie zmieniła narrację w stosunku do drugiej nitki gazociągu bałtyckiego, ale to amerykańska polityka zmienia sytuację - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Michał Rachoń Nord Stream 2 Nord Stream II Donald Trump Władimir Putin Angela Merkel Niemcy Rosja

"Twarde deklaracje z obu stron". Winkler o negocjacjach ws. umowy UE z Wielką Brytanią

- Unia Europejska próbuje zachować swoją pozycję negocjacyjną i na razie deklarację są twarde z obu stron. Zaczyna się ósma runda rozmów. Zobaczymy, jak to wszystko zakończy się pod koniec tygodnia - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Winkler, politolog, badacz polityki brytyjskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Unia Europejska Angela Merkel Niemcy Parlament Europejski Boris Johnson Wielka Brytania Brexit

"To było jasne od początku". Publicystka o próbie otrucia Aleksieja Nawalnego

- To, że Nawalnemu podano truciznę, było jasne od początku. Laboratorium, które przeprowadzało analizy, postawiło kropkę nad i. Ślady substancji trującej miały znaleźć się nie tylko w przewodzie pokarmowym, ale też na skórze i w moczu - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Łabuszewska, publicystka, znawca Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Aleksiej Nawalny polityka Angela Merkel Niemcy Antoni Opaliński Polskie Radio 24

Angela Merkel o Sierpniu 80: ludzie Solidarności są europejskimi bohaterami wolności

Niemiecka kanclerz Angela Merkel w 40-lecie "Solidarności" oddaje hołd Polakom, którzy, jak zaznacza, pokojowo protestowali w obronie swoich praw. - Wola wolności wprawiła w ruch kamienie, które ostatecznie obaliły mur berliński i żelazną kurtynę - mówi Merkel na nagraniu udostępnionym przez rzecznika niemieckiego rządu Steffena Seiberta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Angela Merkel PRL Solidarność sierpień 80

"Dziwię się, że strona niemiecka wysunęła tego dyplomatę". Krasnodębski o kandydacie na ambasadora Niemiec w Polsce

- To prowokujące. To  pokazanie, że polska wrażliwość wcale nie interesuje wcale strony niemieckiej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski, poseł do Parlamentu Europejskiego (Prawo i Sprawiedliwość). Tematem audycji była m.in. kandydatura Arndta Freytaga von Loringhovena na ambasadora Niemiec w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska Rada Europejska Niemcy MSZ Zbigniew Rau Angela Merkel