Polskie Radio
Section05
Angela Merkel

Niemiecka polityk zebrała ponad milion euro na nową partię. Pieniądze trzyma w banku powiązanym z Rosją

"Bild am Sonntag" podał, że około 1,1 mln euro zebrała w niecałe siedem tygodni znana z prorosyjskich poglądów lewicowa polityk niemiecka Sahra Wagenknecht na swój Sojusz (Buendnis Sahra Wagenknecht), który chce w styczniu przekształcić w partię. "Pieniądze z darowizn deponuje w banku Volksbank Pirna, którego szef ma powiązania z Rosją" - dodano.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy polityka ŚWIAT Rosja Władimir Putin Angela Merkel

Wzrost upadłości przedsiębiorstw w Niemczech. Ekspert: płacą rachunek za dziesięciolecia nonsensownej polityki

Thomas O'Donnell, amerykański ekspert ds. energetyki i rozwoju gospodarczego z waszyngtońskiego think-tanku Wilson Center, wykładający na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim (FU Berlin), powiedział, że "w Niemczech gwałtownie rośnie liczba upadłości przedsiębiorstw". - To nie przejściowy trend, tylko konsekwencja wielu lat wdrażania błędnych rozwiązań gospodarczych - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy ŚWIAT budżet pieniądze GOSPODARKA finanse Angela Merkel

Platforma Obywatelska jak zawsze w obronie Niemiec. Ochojska: Merkel "tylko uchyliła drzwi" migrantom

Debata w Parlamencie Europejskim dotycząca forsowanego przez Europejską Partię Ludową paktu migracyjnego wywołała wiele gorących sporów. Politycy przypominali, że u podstaw obecnego kryzysu związanego z napływem przybyszów z Afryki do Europy stoi polityka Angeli Merkel. W sukurs skompromitowanej byłej kanclerz Niemiec pospieszyli politycy Platformy Obywatelskiej. W obronę Merkel wzięła m.in. Janina Ochojska.
Zobacz więcej na temat:  Europa Europarlament kryzys migracyjny 2023 Janina Ochojska Angela Merkel imigranci w Europie Niemcy Platforma Obywatelska

Problem z imigrantami w Niemczech. Opozycja: kanclerz Scholz jest zbyt bierny, nie dajemy rady

Portal dziennika "Welt" przekazał w piątek, że w związku z rosnącą liczbą osób ubiegających się o azyl w Niemczech, opozycyjna chadecka Unia CDU/CSU apeluje do socjaldemokratycznego kanclerza Olafa Scholza z SPD o nadanie problemowi migracji najwyższego priorytetu. - Nie dajemy sobie z tym rady - stwierdził polityk CDU Jens Spahn, nawiązując do słynnej wypowiedzi byłej kanclerz Angeli Merkel ("damy radę").
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Olaf Scholz Angela Merkel CDU Unia Europejska

Atak polityków KO na Michała Rachonia. CMWP SDP złożyło zawiadomienie do prokuratury

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich złożyło zawiadomienie do prokuratury na polityków Koalicji Obywatelskiej. To reakcja na atak, którego dopuścili się oni wobec dziennikarza Michała Rachonia pod siedzibą TVP, kiedy ten próbował zadać Donaldowi Tuskowi niewygodne pytania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Rachoń Jolanta Hajdasz SDP Donald Tusk Michał Kołodziejczak Andrzej Rozenek Hanna Gill-Piątek opozycja Władimir Putin Angela Merkel Platforma Obywatelska PO Reset

Von der Leyen jak Merkel ws. migrantów. Wiceminister aktywów państwowych: polityka "herzlich willkommen 2.0"

- Maski opadły i to po raz kolejny. Ursula von der Leyen powtórzyła manewr, który niegdyś wykonała Angela Merkel. Prowadzi politykę "herzlich willkommen 2.0". To jest polityka błędna - mówił w audycji "W samo południe" wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, komentując słowa szefowej Komisji Europejskiej wypowiedziane w niedzielę na Lampedusie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Andrzej Śliwka migracja Unia Europejska Komisja Europejska kryzys migracyjny 2023 Prawo i Sprawiedliwość PiS Platforma Obywatelska PO Donald Tusk Ewa Kopacz imigranci w Europie Lampedusa Ursula von der Leyen polityka Angela Merkel Niemcy Paweł Zieliński

Tusk dostał nagrodę od Merkel za politykę resetu wobec Rosji. Myrcha nazywa to... "walką o wolną Polskę"

- My nie mamy osobiście z tym większego problemu, cieszymy się, że Donald Tusk pełnił najbardziej zaszczytne funkcje w UE - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej w programie "Tłit" w portalu Wirtualna Polska. Parlamentarzysta odniósł się w ten sposób do pytania o odznaczenia, które Donald Tusk otrzymał od Niemców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Donald Tusk Angela Merkel Platforma Obywatelska

Jarosław Kaczyński: za rządów Tuska nawet sprawa emerytur była ustalana z Merkel

- Mamy dwie sytuacje - wybór między szeroko rozumianym bezpieczeństwem, a tymi, którzy nie chcą go zapewnić, bo mają dysponentów poza Polską - mówił w Elblągu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że referendum organizowane jest po to, by zapewnić Polakom możliwość decydowania o ich sprawach.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Angela Merkel wybory w Polsce Jarosław Kaczyński POLSKA polityka

Pochwała za relacje z Rosją. Płażyński: honorowe wyjście dla Tuska, zwrócić nagrodę

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości apelują do Donalda Tuska o zwrot nagród imienia Karola Wielkiego i Walthera Rathenaua. Podczas konferencji prasowej nawiązali do wtorkowego odcinka serialu "Reset", w którym pokazano stenogram rozmowy z maja 2010 roku w Moskwie między kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a prezydentem Bronisławem Komorowskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Kacper Płażyński Donald Tusk Angela Merkel

"RESET" Merkel nagrodziła Tuska za reset z Rosją po katastrofie smoleńskiej. Ujawniono sensacyjny dokument

Notatka ujawniona w najnowszym odcinku serialu dokumentalnego "Reset" potwierdza, że strona niemiecka skrupulatnie obserwowała i aprobowała prorosyjską politykę rządu PO-PSL. Angela Merkel recenzowała zachowania polskich władz, a także decydowała o wyróżnieniach dla poszczególnych polityków. W efekcie tego Donald Tusk w maju 2010 r. otrzymał nagrodę Karola Wielkiego. Oficjalnie ówczesny premier odebrał ją za działania "na rzecz porozumienia Polski z europejskimi partnerami", jednak z depeszy polskich dyplomatów relacjonujących rozmowę Angeli Merkel z Bronisławem Komorowskim odbytej w Moskwie w maju 2010 r. wynika, że Tusk został uhonorowany za sposób prowadzenia relacji Polski z Rosją tuż po katastrofie smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Angela Merkel Bronisław Komorowski

Czarnek o referendum: te sprawy są fundamentalne nie dla nas, one są fundamentalne dla Europy

- Sprawy, które postawiliśmy w referendum są fundamentalne dla Europy - podkreślił we wtorek w Turku w woj. wielkopolskim szef MEiN Przemysław Czarnek, dodając, że Polska Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego jest odporna na szantaż unijnymi pieniędzmi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek polityka Donald Tusk Angela Merkel Unia Europejska PiS Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska PO koalicja obywatelska opozycja kampania wyborcza referendum wybory w Polsce wybory parlamentarne