Polskie Radio
Section05
Angela Merkel

"Wierutna bzdura". MSZ prostuje doniesienia "Wyborczej" ws. wizyty Merkel

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk w rozmowie z portalem tvp.info zaprzeczył doniesieniom "Gazety Wyborczej" jakoby kanclerz Niemiec Angela Merkel nie chciała się spotkać z Mateuszem Morawieckim. - Na żadnym etapie przygotowań do rocznicy polsko-niemieckiego traktatu tego rodzaju spotkanie nie było nawet planowane - zdementował polityk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media Ministerstwo Spraw Zagranicznych Gazeta Wyborcza Angela Merkel

Angela Merkel pojedzie do Waszyngtonu. Media: chce rozwiązać spór o Nord Stream 2

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przygotowuje się do podróży do Waszyngtonu, gdzie chce rozwiązać spór z rządem USA w sprawie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 - pisze dziennik "Handelsblatt". Jak dowiedział się dziennik, dokładna data nie została jeszcze ustalona, ale przewiduje się, że spotkanie odbędzie się w lipcu lub sierpniu. Obecnie trwają prace nad umowami międzyrządowymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy USA Angela Merkel Nord Stream 2 infografika Europa

FELIETON Maas ma dość traktatu z Maastricht? Felieton Miłosza Manasterskiego

Czy Heiko Maas mówi to, czego sama Angela Merkel nie chce stawiać ostro? Obecna kanclerz jednak niebawem przejdzie na polityczną emeryturę, a jej następca być może nie będzie już zachowywać pozorów samoograniczenia niemieckiej mocarstwowości. Przed nami twarda walka o zachowanie w Unii Europejskiej mechanizmów chroniących ją przed niemiecką supremacją.
Zobacz więcej na temat:  felieton Niemcy Heiko Maas Unia Europejska miłosz manasterski Angela Merkel ŚWIAT Europa

Wyrok TK nadał dynamikę niemieckiej polityce. Kandydatka Zielonych zastąpi Merkel?

"Kiedy tydzień temu stawiałem na łamach "Sieci" hipotezę, iż kanclerska nominacja CDU/CSU dla niepopularnego Armina Lascheta otwiera drogę do przejęcia władzy w Niemczech przez Zielonych, do głowy mi nawet nie przyszło, że kilka dni później owa ryzykowna hipoteza przekształci się niemal w pewnik" - napisał Jan Rokita, publicysta portalu wPolityce.pl.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Niemcy przed wyborem Trybunał Konstytucyjny Angela Merkel Chadecja CDU klimat

Polska ekspertka w "Die Welt": polityka Niemiec wobec Rosji problemem dla sojuszników

"Problemem niemieckiej polityki bezpieczeństwa dla sojuszników Niemiec jest jej nieprzejrzystość. W oczach Warszawy nie ma wyraźnej linii, wręcz przeciwnie, jest wiele sprzecznych głosów, nawet w rządzie federalnym" - mówi Justyna Gotkowska, ekspertka ds. polityki bezpieczeństwa w Ośrodku Studiów Wschodnich (OSW) w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek (26 kwietnia) w "Die Welt".
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel Niemcy Rosja