Kongres USA. W wielości jedność?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 08:00
- Nowa Izba Reprezentantów Kongresu USA jest wieloetnicznym i wielokulturowym tyglem, który ożywia klimat nacjonalizmu wiszący przez ostatnie dwa lata nad Stanami Zjednoczonymi. Różnorodność jest przecież wpisana w historię tego kraju - mówił w Dwójce Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Audio
  • Nowa Izba Reprezentantów Kongresu USA, czyli nowy rozdział w polityce (Puls świata/Dwójka)
Nancy Pelosi, nowa przewodnicząca Izby Reprezentantów
Nancy Pelosi, nowa przewodnicząca Izby ReprezentantówFoto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Nancy Pelosi, przedstawicielka Partii Demokratycznej, została nową przewodniczącą Izby Reprezentantów Kongresu USA. Pelosi była już szefową Izby w latach 2007-2011, a później kierowała demokratyczną mniejszością. Teraz zastąpiła Republikanina Paula Ryana.

Wybrany 6 listopada Kongres USA jest podzielony, gdyż po ośmiu latach Demokraci odzyskali większość w jego niższej izbie, zaś Republikanie utrzymali przewagę w Senacie. Komentatorzy są pewni, że utrudni to rządy republikańskiemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, bo w poprzedniej kadencji jego partia miała większość w obu izbach.

Czy politycy Partii Demokratycznej będą blokować sztandarowe reformy Trumpa od dalszego demontażu systemu ubezpieczeń zdrowotnych, zwanego Obamacare, po budowę muru na granicy z Meksykiem? Jak dalece są zdeterminowani, by forsować własne pomysły? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Agata Kasprolewicz

Gość: Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 4.01.2019

Godzina emisji: 17.00

mko/pg