Czy Oriana Fallaci poległa na "świętej wojnie"?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 12:30
- Niestety jedna z najważniejszych dziennikarek włoskich dała się wciągnąć w bieżącą politykę, stając się przewodniczką dla grup o poglądach niemal rasistowskich. Przyczyniła się do tego, że islamscy emigranci, niezależnie od poglądów, poczuli się w Europie wrogami kulturowymi - ocenia Stefano Cappellini, redaktor naczelny włoskiego dziennika "Il Messaggero".
Audio
  • Czy Oriana Fallaci poległa na "świętej wojnie"? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Na zdjęciu archiwalnym z dnia 5 lipca 1963 roku kontrowersyjna włoska dziennikarka i pisarka Oriana Fallaci.
Na zdjęciu archiwalnym z dnia 5 lipca 1963 roku kontrowersyjna włoska dziennikarka i pisarka Oriana Fallaci. Foto: PAP/EPA

Cesarz Hajle Selasje zaczął krzyczeć i kazał ją wyprowadzić, bo zadała mu pytanie, co myśli o własnej śmierci. W wywiadzie-rzece przyznała, że ten wywiad z 1972 był najtrudniejszy. Hajle Selasje "był zgrzybiały, nieinteligentny, arogancki i pogardzał kobietami”. Lech Wałęsa i Chomeini, islamski przywódca religijny, przerwali wywiady. Fallaci zabiegała też o rozmowę z prezydentem USA Geraldem Fordem, ale ten nie chciał z nią się spotkać. Na wywiad nie zgodził się też przywódca jugosłowiańskich komunistów, dyktator Tito. Kiedy miała okazję spotkać się z Franco, hiszpańskim dyktatorem wojskowym, odmówiła - powiedziała, że jemu ręki nie poda.

- Fallaci była jedną z ostatnich dziennikarek, która uczyniła z tej pracy wielką przygodę ludzką - oceniał w Dwójce publicysta Paweł Bravo. - Ona zmieniła oblicze dziennikarstwa. Problem w tym, że ta szkoła miała jednego guru i jednego ucznia - dodała filozof dr Katarzyna Kasia. - Nie da się bowiem nauczyć jej sposobu prowadzenia wywiadów. To kwestia nietuzinkowej osobowości - wyjaśniła. Jej zdaniem, włoska dziennikarka każdą rozmowę rozpoczynała z jasną określoną tezę, dokładnie wiedząc, co chce usłyszeć. I rzadko zdarzało jej się zmienić zdanie na temat rozmówcy. "Każdy wywiad to mój portret" - mawiała sama Oriana Fallaci, o czym przypomniała dr Katarzyna Kasia.

Na dzisiejszy odbiór dorobku włoskiej dziennikarki największy wpływ miały jej zdecydowane poglądy na temat islamu, które zaczęła otwarcie wyrażać po ataku na World Trade Center w 2001 roku. - Jej książka "Wściekłość i duma" traktuje całą tę religię i kulturę jako wielkie zagrożenie dla całej ludzkości. Fallaci uogólniała, nie bacząc na tysiące odłamów islamu - uważa  Stefano Cappellini.

Bohaterki audycji Bartosza Panka bronili goście Dwójki. - Cenne w jej postawie było zerwanie z poprawnością polityczną - powiedziała dr Katarzyna Kasia. - Jako pierwsza przerwała europejski sen o bezproblemowej otwartości, pozbawionej wewnętrznych sprzeczności - dodał Paweł Bravo.

Czy owa "święta wojna" mogła doprowadzić do nawrócenia na chrześcijaństwo zdecydowanej lewicowej ateistki? Odpowiedź w nagraniu audycji "O wszystkim z kulturą"

mm/mc

Czytaj także

Oriana Fallaci. Mistrzyni zadawania celnych pytań

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 05:40
- Każdy wywiad jest moim portretem, rodzajem debaty, w której nie ma miejsca na obiektywizm. Robię dwa lub trzy wywiady rocznie i tylko z ludźmi, którzy mnie naprawdę interesują z historycznego albo ludzkiego punktu widzenia - mówiła jedna z najbardziej znanych dziennikarek na świecie.
rozwiń zwiń