Prof. Mikołejko: kazirodztwo to kwestia kulturowa, nie prawna

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 20:00
- W połowie krajów kazirodztwo jest legalne, w drugiej połowie karane, czasem bardzo surowo. Dlatego warto o nim rozmawiać - twierdzi prof. Jan Hartman.
Audio
  • Prof. Mikołejko: kazirodztwo to kwestia kulturowa, nie prawna (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zbigniew Mikołejko. Słynny filozof często jest gościem Dwójki. Tym razem mówił o czasie w kontekście książki Krzysztofa Pomiana
Zbigniew Mikołejko. Słynny filozof często jest gościem Dwójki. Tym razem mówił o czasie w kontekście książki Krzysztofa PomianaFoto: Wikimedia Commons, lic. CC, Galushka2

Dlaczego ta opinia wywołuje w Polsce oburzenie? - To strach przed pedofilią i faryzejski stosunek do seksualności - uważa prof. Zbigniew Mikołejko. -  Ale i dziedzictwo Polski pańszczyźnianej. W skrajnym ubóstwie dochodziło do różnych "połączeń”. Może boimy się, że w naszych żyłach płynie "zhańbiona krew"? - zapytał.

Za legalizacją kazirodztwa przemawia prawo do wolności seksualnej. Za jego penalizacją - uszanowanie obyczaju i odstraszający charakter kary wobec rodziców molestujących dzieci. Niestosowny jest natomiast, zdaniem gości Dwójki, argument genetyczny.

Prowadziła: Barbara Schabowska

Goście: prof. Jan Hartman (filozof, bioetyk, publicysta), prof. Paweł Golik (genetyk), prof. Zbigniew Mikołejko (filozof i historyk religii, eseista), dr Krzysztof Guczalski (adiunkt w Instytucie Filozofii UW)

Tytuł audycji: "O wszystkim z kulturą"

Data emisji: 5.11.2014

Godzina emisji: 18.00

mm, ei

Zobacz więcej na temat: filozofia seks

Czytaj także

Pokój jako stan wyjątkowy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 15:20
Rozpoczynamy cykl audycji, w których będziemy rozmawiać o filozoficznych kontekstach bieżących wydarzeń oraz o najważniejszych sporach filozofii. Przedstawimy także najciekawsze nowości książkowe.
rozwiń zwiń