Pokój jako stan wyjątkowy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 15:20
Rozpoczynamy cykl audycji, w których będziemy rozmawiać o filozoficznych kontekstach bieżących wydarzeń oraz o najważniejszych sporach filozofii. Przedstawimy także najciekawsze nowości książkowe.
Pokój jako stan wyjątkowy
Foto: Glow Images/East News

Na początek zastanowimy się, komu dziś potrzebna jest filozofia oraz jakie argumenty przeciw niej najczęściej są wysuwane. Porozmawiamy również o etycznym znaczeniu pacyfizmu. Ostatnio bowiem dużo mówi się raczej o wojnie. Poczynania Państwa Islamskiego i to, co dzieje się na Ukrainie, nie pozwalają zapomnieć, że pokój może być stanem wyjątkowym. W "Magazynie filozoficznym" spojrzymy na ten problem z innej strony - o pacyfizmie Bertranda Russella opowie profesor Jacek Hołówka.

Z doktorem Jakubem Momro porozmawiamy o książce "Typografie" Philippe'a Lacoue-Labarthe'a, a gdyby ktoś jeszcze miał wątpliwości, po co jest filozofia, to rozwieje je profesor Andrzej Leder, który opowie, dlaczego dziś jej potrzebujemy.
Zapraszają Barbara Schabowska i Michał Nowak.
10 października (piątek), godz. 22.00-22.30
jp/mm

Zobacz więcej na temat: filozofia
Czytaj także

Jak skutecznie zniszczyć sobie życie

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 10:00
Znamy wiele poradników, ale ten jest wyjątkowy. To podręcznik nieudanej egzystencji, przewrotna opowieść o tych, którzy nieustannie marnują sobie życie. Czy jest dla nich jakaś szansa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozanow - genialny czytelnik, moralny prowokator

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 12:00
- Genialność Rozanowa nie podlega najmniejszej wątpliwości, ale trzeba zdać sobie sprawę, że w tym pakiecie otrzymujemy również rzeczy odstręczające - mówiła w Dwójce tłumaczka Renata Lis, uczestniczka dyskusji na temat rosyjskiego pisarza.
rozwiń zwiń