REKLAMA

Kira Gałczyńska: bez mamy ojciec żyłby krócej

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 20:00
– Uważam, że wielu wierszy mojego ojca by nie było, gdyby nie mama. Wspieranie go było dla niej obowiązkiem – mówiła córka Konstantego i Natalii Gałczyńskich.
Audio
  • Kira Gałczyńska: bez mamy ojciec żyłby krócej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kira Gałczyńska jest autorka kilkunastu dzieł biograficznych poświęconych głównie jej ojcu - Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu
Kira Gałczyńska jest autorka kilkunastu dzieł biograficznych poświęconych głównie jej ojcu - Konstantemu Ildefonsowi GałczyńskiemuFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Dziennikarka i pisarka kontynuuje dzieło matki, czyli opracowanie dzieł Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W swoich książkach przybliża też wspólną historię i czasy "zielonego Konstantego" i "srebrnej Natalii". – Ona gwarantowała potrzebny mu spokój. Nie musiał się troszczyć o codzienne sprawy. Mama robiła to za niego – opowiadała Kira Gałczyńska.

Gdy w 1950 r. z wyroku Związku Literatów Polskich Gałczyński utracił możliwość zarobku, ciężar utrzymania rodziny wzięła na siebie jego żona. - Nie chcę używać słowa "poświęcenie" – mówiła córka słynnej pary. – Mama uważała, że to należy do jej obowiązków, czuła się bowiem szczodrze obdarowana w zamian. Była podporą ojca zwłaszcza, gdy było mu trudno w chorobie, która powracała co jakiś czas – dodała.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie:
Jerzy Kisielewski
Gość:
Kira Gałczyńska
Data emisji:
19.12.2014
Godzina emisji:
18.00

mc, ei

Czytaj także

Jerzy Illg: obcowanie z Miłoszem to był rodzaj egzaminu

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 12:00
- Pragnął nieustannie wymiany myśli. Od drzwi pytał, czy czytałem to czy tamto. Ten potwór czytał wszystko - wspominał w Dwójce redaktor Wydawnictwa Znak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy w Polsce wstyd być poetą?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 19:00
Rok temu Krystyna Dąbrowska otrzymała prestiżową Nagrodę Kościelskich i lukratywną Nagrodę im. Szymborskiej. - W internecie polał się jad zawiści - wspominała.
rozwiń zwiń