X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rozprawa sądowa jako operowa sztuka

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 10:50
- Opera żywi się dramaturgią procesu i wymierzania sprawiedliwości. A sala sądowa to gotowy scenariusz do inscenizacji - mówiła prof. Ewa Łętowska, wskazując na związki prawa i opery.
Audio
  • Prof. Ewa Łętowska i Krzysztof Pawłowski o związkach prawa i opery (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Proces sądowy niczym spektakl operowy? A może na odwrót? Na zdj. inscenizacja Normy Vincenza Belliniego, El Palau de les Arts Reina Sofa, Walencja, 2015
Proces sądowy niczym spektakl operowy? A może na odwrót? Na zdj. inscenizacja "Normy" Vincenza Belliniego, El Palau de les Arts Reina Sofía, Walencja, 2015 Foto: PAP/EPA/MANUEL BRUQUE

"Opera na papierze to jedynie słowa i nuty, które mało kto umie czytać. Ożywa dopiero dzięki wysiłkom Inscenizatora. To on ożywa ją znaczeniami, których byśmy nawet się nie domyślali. Nie inaczej z prawem. Tylko dzięki Prawnikowi-Inscenizatorowi (...) prawo odczytane i zastosowane ujawnia swoje znaczenie. Mądrość i głupotę" - piszą prawniczka prof. Ewa Łętowska i filozof Krzysztof Pawłowski, autorzy książki "O operze i o prawie", których gościliśmy w Dwójce.

Okazuje się, że te dwie, wydawałoby się, odległe dziedziny - prawo i operę - bardzo wiele łączy. Coś wspólnego jest bowiem w różnych interpretacyjnych pomysłach na nowe inscenizacje Verdiego czy Pucciniego z tym, że dwóch urzędników wyda na podstawie tego samego rozporządzenia różne decyzje. Z kolei widownię operową można porównać do tej na sądowej sali.

Wizyta prawnika w operze przynosi, co dowodzi audycja, wiele praktycznych wiadomości.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Goście: prof. Ewa Łętowska (prawnik), Krzysztof Pawłowski (filozof)

Data emisji: 13.04.2015

Godzina emisji: 18.00

jp/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Space opera". Muchy jako ofiary kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 18:14
Zwraca uwagę już pierwsza scena: chór muszek owocówek, śpiewających w imieniu wszystkich zwierząt - uczestników eksperymentów związanych z podbojem kosmicznej przestrzeni.
rozwiń zwiń