"Nie tylko Gombrowicz". Przestrzenie "Kosmosu" Żuławskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 20:00
- W dużej mierze jest to filmowy testament, próba skupienia wątków z własnej twórczości, powrót obsesji - mówił o ostatnim filmie Andrzeja Żuławskiego Jakub Majmurek.
Audio
  • "Nie tylko Gombrowicz". Przestrzenie "Kosmosu" Żuławskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Pierwszy od 15 lat i jak się okazało ostatni film Andrzeja Żuławskiego Kosmos wszedł właśnie na ekrany polskich kin. Na zdj. fragm. plakatu
Pierwszy od 15 lat i jak się okazało ostatni film Andrzeja Żuławskiego "Kosmos" wszedł właśnie na ekrany polskich kin. Na zdj. fragm. plakatuFoto: mat.pras.

- Świat tego filmu to nie tylko Gombrowicz, ale i fascynacje literackie, które zawsze wracały w prozie, w wypowiedziach publicznych i filmach Żuławskiego. Jest więc Dostojewski, Tołstoj, egzystencjalizm, Sartre, Pasolini - wyliczał Jakub Majmurek. Jak zauważył, Pasolini może być tu potraktowany jako ktoś, kogo mit biograficzny mógłby służyć do polemiki z mitem biograficznym Gombrowicza.

Czy "Kosmos" można odczytać jako swoiste credo jego autora? Co nowatorskiego jest w tej ekranizacji ostatniej powieści Gombrowicza? I w jakim sensie Żuławski "wyreżyserował" to, że "Kosmos" stał się jego ostatnim filmem?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Marcin Pesta

Goście: Piotr Kletowski (filmoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego, współautor wywiadu rzeki z Andrzejem Żuławskim), Jakub Majmurek (krytyk filmowy)

Data emisji: 4.07.2016

Godzina emisji: 18.00

jp/tj

Czytaj także

Odszedł Andrzej Żuławski - olbrzym kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 17:53
- Życie jest dla mnie o wiele bardziej interesujące niż robienie jakichkolwiek filmów. One są tylko filmami, a życie nie jest tylko życiem - tak mówił w lipcu 2015 roku w Dwójce Andrzej Żuławski. Dziś wspominają go przyjaciele.
rozwiń zwiń