"Milczenie". Wielopoziomowy thriller religijny

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 20:15
- Ten film ma kilka pięter teologicznych. Jedno z nich to kwestia apostazji i odpowiedź na pytanie, czy można zataić wiarę w boga po to, aby przeżyć, czy też lepiej być wiernym wartościom do samego końca i zginąć – podkreślił ks. Andrzej Luter, opowiadając o najnowszym filmie Martina Scorsese.
Audio
  • Rozmowa z ks. Andrzejem Lutrem i Jackiem Szczerbą o filmie "Milczenie" Martina Scorsese (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z filmu Milczenie Martina Scorsese
Kadr z filmu "Milczenie" Martina ScorseseFoto: mat. prasowe

"Milczenie" będące opowieścią o podróży dwóch jezuickich misjonarzy do XVII-wiecznej, prześladującej chrześcijan Japonii, nie jest jednak jedynym filmem Scorsese poruszającym wątki religijne.

- Problematyka wiary przejawia się w całym dorobku reżysera. Nawet w historiach miłosnych, takich jak ta opowiedziana w "Wieku niewinności", widoczny jest motyw ofiary. Obserwujemy tam mężczyznę, który choć ma możliwość spotkania się z dawną ukochaną, zostaje przed domem i patrzy na nią, stojącą w balkonowym oknie - dodał drugi goszczący w Dwójce filmoznawca Jacek Szczerba.

W nagraniu audycji posłuchamy również o pojawiającej się w "Milczeniu" japońskiej postaci symbolizującej Judasza, a także dowiemy się, jaką zawodową ścieżkę porzucił Martin Scorsese, decydując się na robienie filmów.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Goście: ks. Andrzej Luter (krytyk filmowy), Jacek Szczerba (krytyk filmowy)

Data emisji: 16.02.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/ab


Czytaj także

Gangsterzy i romantycy. Role Humphreya Bogarta

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 11:54
W "Akademii kina" przypomnimy filmowe dokonania Humphreya Bogarta - jednego z najsłynniejszych aktorów wszech czasów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Humphrey Bogart. Nietypowy amant z Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 17:00
- Fenomen tego aktora polega na odejściu od mitycznego uprawiania aktorstwa i postawienia na zwykłość, która okazuje się nieprzeciętna i fascynująca – powiedział w Dwójce prof. Marek Hendrykowski.
rozwiń zwiń