Gangsterzy i romantycy. Role Humphreya Bogarta

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 11:54
W "Akademii kina" przypomnimy filmowe dokonania Humphreya Bogarta - jednego z najsłynniejszych aktorów wszech czasów.
Humphrey Bogart
Humphrey BogartFoto: The Minneapolis Tribune/Wikimedia Commons/domena publiczna

Humphrey Bogart, od którego śmierci mija 14 stycznia 60 lat, uważany jest za ikonę kina amerykańskiego. Szczególne uznanie zdobył za role w takich filmach, jak "Casablanca", "Sokół maltański", "Wielki sen", "Mieć i nie mieć" i "Afrykańska królowa". Za tę ostatnią nagrodzono go Oskarem.

Raymond Chandler, słynny autor powieści kryminalnych, mówił o nim: "Bogie potrafi grać gangstera, nawet gdy nie ma broni w ręku. Ma poczucie humoru zawierające drażniący odcień pogardy". Postacie gangsterów, prywatnych detektywów czy wojskowych szczególnie pasowały do tego, określanego jako "twardziel", aktora. Jego sugestywną, oszczędną grę, a przede wszystkim charakterystyczny sposób podawania dialogu opisywał m.in. Marek Hłasko w "Pięknych dwudziestoletnich". Prasa wiele miejsca poświęciła także jego życiu prywatnemu. Wraz z ostatnią żoną, Lauren Bacall, byli jedną z najsłynniejszych par Hollywoodu (zgrali m.in. w filmie Howarda Hawksa "Mieć i nie mieć").

***

Na "Akademię kina" w piątek (13.01) w godz. 15.00-15.30 zaprasza Anna Fuksiewicz. Gościem audycji będzie, jak zwykle, prof. Marek Hendrykowski.

jp/mz

Zobacz więcej na temat: kino USA
Czytaj także

Czeska Nowa Fala. Realizm i groteska

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 16:00
- Przez Czechosłowacką Nową Falę przepływa pewien rodzaj sceptycyzmu i tragizmu wymieszanego z komicznością ludzkiego życia - opowiadał w Dwójce prof. Marek Hendrykowski przy okazji rozmowy o bogactwie czeskiego kina lat 60.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jean Gabin. Romantyczny plebejusz

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 10:00
W "Akademii kina" prof. Marek Hendrykowski przybliżył sylwetkę jednego z najważniejszych francuskich aktorów XX w. - Jeana Gabina. 15 listopada minie 40 lat od śmierci artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wyglądał pierwszy filmowy pokaz w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 13:32
O narodzinach kina w Polsce w jego 120. rocznicę opowie wykładowca "Akademii Kina" profesor Marek Hendrykowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amerykańskie kino kontestacji

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 16:00
W "Akademii kina" z prof. Markiem Hendrykowskim rozmawialiśmy o takich głośnych filmach, jak "Taksówkarz" Martina Scorsese czy "Łowca jeleni" Michaela Cimino.
rozwiń zwiń