Kulka: nie lubię udziwnień i pokazowego grania

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 19:00
- Nie przepadam też za zbytnim uzewnętrznianiem swoich uczuć w grze, bo to bywa ciężkie do słuchania. Zalecam za to troszkę skromności - mówił w Dwójce Konstanty Andrzej Kulka. Wybitny skrzypek w tym roku skończył 70 lat.
Audio
  • Konstanty A. Kulka o swojej karierze i stosunku do interpretacji muzyki skrzypcowej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Konstanty A. Kulka
Konstanty A. KulkaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Artysta opowiadał w audycji, że obecnie stara się zachować najlepszy możliwy poziom wykonawczy, w czym pomaga mu naturalna łatwość w dochodzeniu do formy. - Nigdy nie byłem tytanem pracy, bo znam ludzi, co ćwiczyli po 5-6 godzin dziennie. Gdybym ja musiał tak ćwiczyć, to porzuciłbym zawód skrzypka.

Konstanty A. Kulka zdradził w rozmowie z Anną Skulską, jakie jeszcze utwory chciałby dołączyć do swojego repertuaru. Mówił o trzech kluczowych elementach, które jego zdaniem składają się na dobrą interpretację. Ocenił też, jak przez lata zmieniło się jego podejście do "Czterech pór roku" Vivaldiego.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi:  Anna Skulska

Gość: Konstnaty A. Kulka (skrzypek)

Data emisji: 28.09.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/jp

Czytaj także

Konstanty Andrzej Kulka: współczuję swoim studentom...

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 11:46
- Chętnych do grania jest coraz więcej, a miejsc do grania coraz mniej - ubolewał gość audycji "Five o'clock" nad losem swoich studentów. Znakomity skrzypek wspominał też swoje początki oraz opowiadał o życiu w "muzycznej" rodzinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nazywanie Bacha twórcą barokowym to obraza dla Bacha"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 18:00
- On wyprzedzał swoje czasy. Gdy pytają mnie, czy gram jakąś muzykę współczesną to odpowiadam, że gram Bacha - mówił w Dwójce Mischa Maisky, łotewsko-izraelski wiolonczelista, który wystąpi w sobotę 23 września na festiwalu bachowskim "Muzyka w Opactwie 2017" w Wąchocku.
rozwiń zwiń