Antoni Wit: trzeci koncert Rachmaninowa, to król koncertów fortepianowych

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 19:00
- Nie ma drugiego takiego utworu, który wnosi tyle emocji. Z punktu widzenia dyrygenta to jeden z trudniejszych koncertów dlatego, że może być przez solistę grany bardzo indywidualnie - mówił w Dwójce znakomity dyrygent.
Audio
  • Antoni Wit o Rachmaninowie, nagraniach i występie w Cleveland (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Antoni Wit podczas próby do koncertu
Antoni Wit podczas próby do koncertuFoto: Grzegorz Śledź/PR2

dyrygent1200.jpg
Henryk Czyż: dyrygentura to ostatnia forma dyktatury

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy z Antonim Witem przed cyklem koncertów, które poprowadzi w Filharmonii  Narodowej. Na ich program składają się "Tańce symfoniczne" i III Koncert Fortepianowy D-moll Sergiusza Rachmaninowa, którego wykonawcą będzie Nikolai Lugansky.

- Niektórzy pianiści lubią wyzwania, a z Luganskym miałem już przyjemność pracować. Mam już na szczęście na koncie ponad czterdzieści wykonań trzeciego koncertu Rachmaninowa i dlatego wiem, gdzie znajdują się punkty, które wymagają szczególnej ostrożności i specjalnego wkładu ze strony dyrygenta - powiedział Antoni Wit.

Maestro przypomniał swoje występy z tym pianistą, opowiedział o trudnościach, jakie stawia przed wykonawcami sławny koncert oraz podzielił się refleksjami na temat nagrań na żywo i w studiu m.in. dla firmy Naxos.

Czy dyrygowanie podczas nagrań studyjnych wymaga szczególnego skupienia? Jak doszło do spotkania z firmą Naxos? Czy można mówić o różnych tendencjach repertuarowych na przestrzeni lat? Czy już na początku pracy z orkiestrą da się określić, jaki będzie efekt wspólnych wysiłków? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycjj: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Anna Skulska

Gość: Antoni Wit

Data emisji: 23.02.2018

Godzina emisji: 18.00

mko/kul

Czytaj także

Antoni Wit wraca do Katowic. Transmisja

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 14:00
Zapraszamy na wspólny koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz jej wieloletniego dyrektora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiele gwiazdy i wspaniałe koncerty. Zaczyna się festiwal "Wawel o zmierzchu"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 19:55
Dyrygent i kompozytor Antoni Wit poprowadzi w sobotę koncert inauguracyjny IX festiwalu "Wawel o zmierzchu". W programie tegorocznej imprezy są różnorodne utwory klasycznych, także współczesnych kompozytorów.
rozwiń zwiń