"Antoni Krauze był reżyserem społecznikiem"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 20:00
- On przejmował się światem, który go otaczał. W jego filmach widać zangażowanie w sprawy zwykłego człowieka, w czym był podobny do Kena Loacha - wspominał w Dwójce zmarłego reżysera Krzysztof Zanussi.
Audio
  • Rozmowa o twórczości Antoniego Krauze (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Antoni Krauze był reżyserem filmów Palec boży, Podróż do Arabii, Prognoza pogody, Czarny czwartek oraz licznych obrazów dokumentalnych i krótkometrażowych
Antoni Krauze był reżyserem filmów "Palec boży", "Podróż do Arabii", "Prognoza pogody", "Czarny czwartek" oraz licznych obrazów dokumentalnych i krótkometrażowychFoto: Grzegorz Śledź/PR2

antoni krauze 1200 PAP.jpg
"Odszedł twórca wybitny"

Krytyk filmowy Mateusz Werner zwrócił z kolei uwagę, że w odróżnieniu od innych twórców, którzy w latach 60. i 70. pochylali się na losem zwykłych ludzi, Antoni Krauze czynił to bez wywyższania siebie. - On nie zajmował stanowiska lepiej wiedzącego czy lepiej urodzonego inteligenta, który widzi te wszystkie potknięcia i z jednej strony użala się nad losem szaraczka, a z drugiej pasie się na jego bezradności - mówił Mateusz Werner. - Od samych początków Krauze zajmuje pozycję równorzędną, dlatego sięgał po twórczość pisarzy, którzy wywodzili się z robotniczego środowiska Marka Nowakowskiego czy Jana Himilsbacha.

W audycji rozmawialiśmy o najważniejszych filmach Antoniego Krauzego, ale też rozważaliśmy jego twórczość w kontekście dzieł zaliczanych do tzw. kina moralnego niepokoju.

***

Tytuł audycjj: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: Jakub Majmurek, Mateusz Werner (krytycy filmowi), Krzysztof Zanussi (reżyser)

Data emisji: 27.02.2018

Godzina emisji: 18.00

bch/jp

Czytaj także

Nie żyje Antoni Krauze. Reżyser, twórca "Smoleńska"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 15:00
W środę wieczorem zmarł znany polski reżyser i scenarzysta Antoni Krauze. Twórca miał 78 lat. Reżysera wspominał na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Pawlicki, producent filmowy.
rozwiń zwiń