Kent Nagano: naprawdę trudna do słuchania jest tylko muzyka złej jakości

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 20:24
- Na letnim festiwalu niedaleko Montrealu zagraliśmy "Pasję wg św. Łukasza". Była tam publiczność, która z pewnością nigdy nie slyszała żadnego utworu Krzysztofa Pendereckiego. Jednak gdy wybrzmiał ostatni akord, wszyscy natychmiast zerwali się z miejsc, głośno bijąc brawo. Tak zawładnęły nimi te ogromne emocje i energia - mówił w Dwójce słynny amerykański dyrygent.
Audio
  • Dyrygent Kent Nagano o "Pasji według św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kent Nagano
Kent NaganoFoto: Felix Broede/materiały pras.

Po raz pierwszy z muzyką Krzysztofa Pendereckiego Kent Nagano zetknął się w latach 80. ubiegłego wieku. Wykonanie wspomnianej już "Pasji" prowadził w swej karierze wielokrotnie, ostatnio 20 lipca tego roku podczas inauguracji słynnego festiwalu Salzburger Festspiele. 

- Byłem jednym z pierwszych wykonawców "Pasji" w Kalifornii i cieszę się, że mogłem wrócić do tej partytury. Dobrze pamiętam tamto wykonanie sprzed ponad 30 lat. Wówczas techniki kompozytorskie używane przez Pendereckiego wciąż były dość nowe i nieoswojone. Od dyrygenta wymagało to korzystania z niekonwencjonalnych gestów, do których nie byliśmy przyzwyczajeni. Sposób, w jaki Penderecki korzystał z dodekafonii, również był nietypowy. Wymagało to ogromnego zaangażowania, by zbudować spójną całość utworu. Prowadząc pierwsze wykonanie, przejmowałem się więc głównie tym, by przebrnąć przez partyturę zgodnie z zapisem kompozytora. Dziś, w roku 2018, ta technika nie jest już nowa - tłumaczył Kent Nagano.

penderecki-663x364.jpg
Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu

Czy z perspektywy czasu dalej uważa on "Pasję" za arcydzieło? Czym są dla niego występy na festiwalu w Salzburgu? Czy japońskie korzenie pomogły mu lepiej wczuć się w polską muzykę? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Maciej Łukasz Gołębiowski

Gość: Kent Nagano (dyrygent)

Data emisji: 17.08.2018

Godzina emisji: 17.30

pg/mk

Czytaj także

98. Salzburger Festspiele. "Pasja" na początek

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 20:03
Na tegoroczną inaugurację jednego z najważniejszych letnich festiwali muzycznych w Europie -  Festiwalu w Salzburgu – wykonano "Pasję według św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego. Jak podkreślał w Dwójce Maciej Łukasz Gołębiowski, słynne dzieło polskiego kompozytora zostało entuzjastycznie przyjęte przez festiwalową publiczność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulisy jednego z najważniejszych festiwali muzycznych świata

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 15:59
W audycji "Kwadrans bez muzyki" przenieśliśmy się na Salzburger Festspiele.
rozwiń zwiń