Polskie Radio
Section05
Salzburg

Wraca Liga Mistrzów. Na przystawkę PSG vs Real Madryt

Uczestnicy piłkarskiej Ligi Mistrzów rozpoczynają 1/8 finału. Już w pierwszym terminie, we wtorek, Paris Saint-Germain podejmie w hicie tej serii Real Madryt. Środowy mecz Interu z Liverpoolem poprowadzi Szymon Marciniak, a Salzburg zagra tego dnia z Bayernem Roberta Lewandowskiego.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Piłka nożna liga mistrzów Bayern Monachium manchester city benfica lizbona Liverpool FC inter mediolan atletico madryt manchester united Robert Lewandowski Szymon Marciniak paris saint germain Real Madryt chelsea londyn juventus turyn

Dr Armin Brinzing: Mozart nie używał imienia Amadeus

- W gablocie przed nami widzimy listy z różnych okresów życia Mozarta, które pokazują jak podpisywał się na przestrzeni lat. Zaczynamy od informacji udostępnionych przez jego siostrę na potrzeby pierwszej biografii kompozytora. Znajdujemy tam zapis: Johannes, Chrisostomus, Wolfgang, Gottlieb Mozart urodził się 27 stycznia 1756 r. w Salzburgu. Nie ma tam słowa o Amadeuszu - mówił w Dwójce dr Armin Brinzing.
Zobacz więcej na temat:  Wolfgang Amadeusz Mozart muzyka klasyczna Maciej Łukasz Gołębiowski MUZYKA

Unijni przywódcy bez porozumienia w sprawie Frontexu

– Różnice miedzy państwami członkowskimi są głównym powodem tego, że Unii Europejskiej trudno poradzić sobie z kryzysem migracyjnym – powiedział prof. Tomasz Grzegorz Grosse. W czwartek w Salzburgu zakończył się nieformalny szczyt przywódców państw członkowskich Unii. Jednym z głównych tematów był problem migracji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska migracja imigracja imigranci w Europie kryzys migracyjny Brexit Frontex Europa

Premier w Salzburgu: nieprzyjmowanie uchodźców to suwerenna decyzja Polski

Kwestie migracyjne są głównym tematem nieformalnego szczytu Unii Europejskiej w Salzburgu. Dwudniowe spotkanie rozpoczęła kolacja przywódców 28 krajów. Według unijnych dyplomatów, szczyt ma doprowadzić do złagodzenia napięć między państwami. Ma być także mowa o ochronie zewnętrznych granic Unii. 
Zobacz więcej na temat:  kryzys migracyjny imigranci w Europie ŚWIAT Mateusz Morawiecki Unia Europejska

Kent Nagano: trudno słucha się tylko muzyki złej jakości

- Na letnim festiwalu niedaleko Montrealu zagraliśmy "Pasję wg św. Łukasza". Była tam publiczność, która z pewnością nigdy nie slyszała żadnego utworu Krzysztofa Pendereckiego. Jednak gdy wybrzmiał ostatni akord, wszyscy natychmiast zerwali się z miejsc, głośno bijąc brawo. Tak zawładnęły nimi te ogromne emocje i energia - mówił w Dwójce słynny amerykański dyrygent.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki MUZYKA Maciej Łukasz Gołębiowski