Jeż Jerzy, czyli superbohater na naszą miarę

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 16:50
- Komiks w Polsce nie wykreował superbohatera. Nie wierzymy w takie postaci. Ktoś obdarzony super mocami i działający ze szlachetnych pobudek u nas się nie przyjmie. Nasz Jeż Jerzy został więc antybohaterem – mówił w Dwójce Rafał Skarżycki, scenarzysta komiksu.
Audio
  • Komiksem w subkultury. Jeża Jerzego narodziny i dzieje (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

W audycji "O wszystkim z kulturą" spotkaliśmy się z twórcami kultowego komiksu, którego najnowsza edycja właśnie trafiła do księgarń. "Jeż Jerzy. Dzieła Zebrane", którego pierwszy tom ujrzał światło dzienne jest ostrą satyrą na współczesną polską rzeczywistość. Wyśmiewane są w nim zarówno całe grupy społeczne, jak np. skinheadzi (reprezentowani przez Zenka i Stefana), dresiarze, ekolodzy, policjanci, jak i konkretni bohaterowie życia politycznego (Andrzej Lepper, Grzegorz Kołodko). Wyśmiewana jest również polska popkultura.

- Skłonność do alkoholu i pięknych kobiet czynią z Jeża Jerzego przeciwieństwo superbohatera. Zamiast super mocy ma super wady i to stanowi jego siłę. Nie spodziewaliśmy sie takiego obrotu sprawy, ale to właśnie taka postać najbardzie podobała się naszym czytelnikom - powiedział Rafał Skarżycki. 

Czy postać Jeża Jerzego jest wyrazem kultury i przemian lat 90.? Jakie elementy postaci świadczą o jej odniesieniach do subkultur, które przewinęły się przez Polskę? Dzięki czemu Jeż Jerzy zachowuje swoją uniwersalność? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Rafał Skarżycki (scenarzysta komiksu) i Tomasz Lew Leśniak (rysownik).

Data emisji: 9.10.2018

Godzina emisji: 17.30

mko

Zobacz więcej na temat: komiks KULTURA Michał Nowak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Film narodowy, komiks i studium polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 19:27
- Znudzeni statyści, prezes wymachujący szablą i amerykańska ekipa, która przyjechała  do Polski tylko na chwilę – to bohaterowie komiksu "Powstanie. Film narodowy", o którym opowiadał w Dwójce Jacek Świdziński.
rozwiń zwiń