Wojciech Kościelniak: "Hair" był wywrotowym wydarzeniem

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 18:30
- Reżyseria tego spektaklu była dla mnie tym pierwszym razem, gdy udało mi się odczuć potęgę teatru. Temat musicalu, teksty i muzyka całkowicie nas wchłonęły. Podczas premiery widzowie weszli na scenę i śpiewali razem z nami – mówił w Dwójce ceniony reżyser teatralny.
Audio
  • Wojciech Kościelniak - reformator teatru muzycznego w Polsce (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Przedpremierowa próba medialna musicalu Wiedźmin w reżyserii Wojciecha Kościelniaka (nz.) na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego w Teatrze Muzycznym w Gdyni
Przedpremierowa próba medialna musicalu "Wiedźmin" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka (nz.) na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego w Teatrze Muzycznym w GdyniFoto: Adam Warżawa/PAP

Mariusz Treliński 1200.jpg
Mariusz Treliński: "Król Roger" to najpiękniejsze polskie dzieło

Gościem audycji był Wojciech Kościelniak, który od 1995 r. zajmuje się reżyserią muzycznych spektakli teatralnych, koncertów piosenki aktorskiej oraz widowisk telewizyjnych. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie wyreżyserował spektakle "Hair" oraz trans-operę "Sen Nocy Letniej". W ciągu kilku lat przyczynił się do daleko idących zmian w polskim teatrze muzycznym - udowodnił, że musical może być czymś więcej niż błahą rozrywką.

- Dość wcześnie zatęskniłem za reżyserią. Jako aktor miałem poczucie niespełnienia. Nie zawsze zgadzałem się z tym, co reżyserzy mi proponowali, a niekiedy nie byłem w stanie podołać ich wymaganiom w takim stopniu, w jakim bym chciał. Szukałem czegoś, co będzie ważne, co wywoła w widzach poruszenie, czym będę mógł zmieniać świat i siebie – powiedział gość audycji.

Kiedy nastąpiło ostateczne pożegnanie Wojciecha Kościelniaka z aktorstwem? Jaki wpływ na jego drogę artystyczną wywarły kontakty z Andrzejem Wajdą i Jerzym Jarockim? Czym był Pub 700? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Wojciech Kościelniak (reżyser teatralny)

Data emisji: 4.12.2018

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Zofia Nowakowska: Teatr Roma zdobył zaufanie widzów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 10:00
- Renoma Teatru Roma jest tak duża, że nawet jeśli wystawiamy tytuł autorski, nieznany, jak w przypadku "Pilotów", to ludzie przychodzą tłumnie na spektakle - mówiła w Dwójce aktorka warszawskiej sceny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr prywatny? To może się udać!

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 12:00
Teatr bez własnej siedziby i sceny? Trójmiejski Teatr Komedii Valldal udowodnił, że sukces jest możliwy. O prowadzeniu prywatnego teatru, działalności edukacyjnej i najnowszym musicalu rozmawialiśmy z dyrektorem, reżyserem i aktorem - Tomaszem Valldal-Czarneckim.
rozwiń zwiń