Oscary 2019. Jakub Majmurek: wygrał film przeciętny

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 19:30
- "Green Book" nie jest dobrym filmem. To obraz, który o poważnych problemach mówi bardzo infantylnie - wyniki Oscarów komentował w Dwójce krytyk filmowy Jakub Majmurek.
Audio
  • Dyskusja o gali oscarowej 2019 (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Mahershala Ali z Oscarem za najlepszą rolę drugoplanową w filmie Green Book
Mahershala Ali z Oscarem za najlepszą rolę drugoplanową w filmie "Green Book"Foto: PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

"Green Book" został uznany przez Amerykańską Akademię Wiedzy i Sztuki Filmowej, za najlepszy film minionego roku. Zdaniem Jakuba Majmurka to dzieło, o którym szybko zapomnimy. - Bohaterowie zostali tu sprowadzenie do poziomu streotypów. Poza tym jego przesłanie jest takie, że osoba czarnoskóra musi być geniuszem, żeby zostać zaproszona do stołu przez włoskiego proletariusza.

Z opinią tą nie zgodziła się krytyczka filmowa Aleksandra Salwa. - To opowieść o fantazji, że świat jest koniec końców dobry. Ten film nie jest nieudany. On jest taki, jaki miał być: ciepły i sentymentalny. Ponad przeciętność wynosi go gra aktorska.

Z kolei krytyk Łukasz Jasina dodał, że "Green Book" wpisuje się w pewną tendencję. Według niego w ostatnich latach podczas Oscarów zwyciężają filmy bezpieczne.

W audycji rozmawialiśmy także o innych wyróżnieniach, ale też o zmianach w formule oscarowej gali, która odbyła się tym razem bez prowadzącego.

Oscary 2019. Serwis specjalny Polskiego Radia>>>

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Marcin Pesta

Goście: Ola Salwa, Jakub Majmurek i Łukasz Jasina

Data emisji: 25.02.2019

Godzina emisji: 17.30

bch

Czytaj także

Michał Oleszczyk: Oscar dla Olivii Colman to duża niespodzianka

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 00:05
- Znakomita rola Olivii Colman została doceniona, choć w tej kategorii, "najlepsza aktorka", typowano jednak Glenn Close - mówił Michał Oleszczyk, komentując tegoroczne nagrody Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2019. Bez zaskoczeń, bez prowadzącego

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 10:45
- Nie ma dużych sensacji. Według amerykańskich mediów, "tego należało się spodziewać" - mówił z Los Angeles Jan Pachlowski, komentując wyniki tegorocznych Oscarów. 91. gala rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej nie miała, co ciekawe, głównego prowadzącego.
rozwiń zwiń