Polskie Radio
Section05
Jan Pachlowski

Amerykanie i Brytyjczycy. Co ich łączy, a co dzieli?

– Nasz akcent od razu zdradza, gdzie mieszkamy. Wiele lat temu, kiedy uczyłem się języka angielskiego, zauważyłem, że Amerykanie dobrze nas rozumieją, nawet jeśli popełniamy jakieś błędy. Doceniają, że staramy się mówić w ich języku. Brytyjczycy są bardziej powściągliwi – mówił w Trójce Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w USA.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Stany Zjednoczone USA Karol Gnat Jan Pachlowski Trójka Królowa Elżbieta II

Start misji Artemis 1 na Księżyc wstrzymany. Kiedy następna próba?

Ok. 200 tys. ludzi zebrało się w okolicach Cap Canaveral, aby obserwować start Artemis 1 – bezzałogowej misji, która ma potwierdzić, że ludzie chcą powrócić na Księżyc i ruszyć jeszcze dalej, na Marsa. Niestety, z powodu problemów technicznych, start rakiety został odwołany. Następna próba zostanie podjęta 2 września.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos lot na Księżyc Jan Pachlowski Witold Lazar Katarzyna Cygler Trójka

Gra komputerowa na receptę? Pierwsza jest już dostępna w USA

Pierwsza na świecie gra komputerowa na receptę jest już dostępna w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy lekarze przepisują ją dzieciom cierpiącym na ADHD. Specjalnie napisana, pobudza w mózgu receptory odpowiedzialne między innymi za koncentrację. Jak dodają eksperci, w odróżnieniu od leków gra nie powoduje skutków ubocznych. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka NAUKA zdrowie zdrowie dziecka dzieci neurologia zaburzenia rozwoju adhd Jan Pachlowski Karol Gnat

Lewandowski w barwach FCB w meczu z Realem? El Clasico w Las Vegas

W Las Vegas trwają ostatnie przygotowania dla El Clasico. Piłkarze FC Barcelony zmierzą się w meczu sparingowym z Realem Madryt. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że to właśnie wtedy Robert Lewandowski zaliczy swój debiut w barwach "Blaugrany". O towarzyszących wydarzeniu emocjom w Trójce opowiadał amerykański korespondent, Jan Pachlowski. 
Zobacz więcej na temat:  Robert Lewandowski fc barcelona Las Vegas Trójka Jan Pachlowski Piotr Firan

Rihanna oficjalnie miliarderką. "Forbes" opublikował listę najbogatszych kobiet

Prestiżowy finansowy magazyn "Forbes" opublikował listę kobiet miliarderek "Self-Made Women: 2022". Na szczególną uwagę zasługuje pojawienie się na niej piosenkarki Rihanny – 34-latka jest najmłodszą kobietą w tym zestawieniu. Na podium znalazły się producentka filmowa Diane Hendricks, której majątek wyceniany jest na ponad 12 mld dolarów, założycielka Epic Systems Judith R. Faulkner (6,7 mld dolarów) oraz potentatka branży paliwowej Judy Love (5,2 mld dolarów).
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA Jan Pachlowski Stany Zjednoczone USA finanse pieniądze biznes kobieta Rihanna

Loty na Księżyc i Marsa coraz bliżej. Ostatnie testy programu NASA Artemis

– Chcemy tam wrócić, żeby zobaczyć, jak żyje się i pracuje w warunkach atmosferycznych, jakie daje Księżyc. Mamy zamiar wykorzystać te badania, aby lepiej przygotować się do lotu człowieka na Marsa. Księżyc jest stosunkowo niedaleko Ziemi, Mars znajduje się dużo dalej, dlatego chcemy się wcześniej znaleźć się na Księżycu – wyjaśniał Bill Nelson szef NASA.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Trójka Piotr Firan Jan Pachlowski lot na Księżyc NASA

Jak kręcić filmy o zmianach klimatu? Powstał specjalny poradnik

"Good Energy" (ang. "Dobra energia") – pod takim tytułem ukazał się cyfrowy, ogólnodostępny poradnik, którego celem jest pomóc scenarzystom z Hollywood bardziej skupić się na zmianach klimatu. Znajdziemy w nim dane dotyczące ochrony środowiska, a także sugestie dotyczące kształtowania postaci i fabuły oraz sposobów przedstawiania na dużym i małym ekranie zagadnień związanych z klimatem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Jan Pachlowski zmiany klimatyczne klimat środowisko Hollywood FILM

Tenis w żeńskim wydaniu: Magda Linette, Serena Williams i Iga Świątek

W Stanach Zjednoczonych trwa kolejny ważny turniej tenisowy. W rozgrywkach świetnie radziła sobie Magda Linette. To jednak nie koniec nowinek z tenisowego świata. Amerykanka Serena Williams, jedna z najwspanialszych zawodniczek w historii, zapowiedziała wznowienie kariery po kilkumiesięcznej kontuzji. Z kolei Igi Świątek spędza czas w Miami – o czym słuchaczom Trójki opowiedział amerykański korespondent, Jan Pachlowski. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Jan Pachlowski Serena Williams Iga Świątek Magda Linette