Polskie Radio
Section05
Jan Pachlowski

Alarm w USA. Terroryści grożą zamachami na pociągi

Amerykańskie władze zapowiadają wzmocnienie kontroli bezpieczeństwa szlaków kolejowych. To odpowiedź na apele organizacji terrorstycznych o atakowanie pociągów w Stanach Zjednoczonych. Ostatnio Al-Kaida opublikowała w internecie anglojęzyczną instrukcję, jak zbudować domowe urządzenia, mogące wykoleić jadący pociąg.W PR24 relacja Jana Pachlowskiego - amerykańskiego korespondenta Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  USA terroryzm kolej Jan Pachlowski pociągi Al Kaida

Black Friday w USA; Amerykanie wydają miliardy dolarów

"Black Friday'' w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się już w czwartek. Część sklepów największych sieci handlowych w USA otworzyło swoje wrota jeszcze tego dnia o godzinie 17, kiedy tradycyjnie Amerykanie jedzą indyka i celebrują święto Dziękczynienia. W PR24 relacja Jana Pachlowskiego - korespondenta Polskiego Radia w USA
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 black friday zakupy w internecie zakupy zakupy w sieci USA Jan Pachlowski

Felieton Grossa nt. Marszu Niepodległości. Komentarze w USA

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek skrytykował Jana Grossa za komentarz w dzienniku New York Times, w którym amerykański socjolog  twierdzi, że obecne polskie władze są odpowiedzialne za rozpalenie neofaszystowskich nastrojów. Ambasador zarzucił autorowi przedstawianie tendencyjnego, nieprawdziwego i pełnego uprzedzeń obrazu Polski. W PR24 Jan Pachlowski sprawdzał komentarze w USA na temat felietonu Grossa.
Zobacz więcej na temat:  Jan Tomasz Gross Marsz Niepodległości USA Święto Niepodległości Jan Pachlowski

Dokumenty ws. zabójstwa Johna Kennedy'ego będą jawne

W czwartek zostaną ujawnione dokumenty dotyczące szczegółów śledztwa w sprawie zabójstwa Johna Kennedyego. Amerykański prezydent został zastrzelony w Dallas 22 listopada 1963 roku. W śledztwie ustalono, że zamachu dokonał Lee Harvey Oswald, jednak ciągle istnieje wiele teorii wskazujących na innych sprawców i okoliczności zbrodni. W PR24 relacja Jana Pachlowskiego - korespondenta Polskiego Radia w USA. 
Zobacz więcej na temat:  USA zabójstwo Jan Pachlowski Donald Trump

Mateusz Morawiecki do Polonii w USA: wracajcie do kraju

Spotkania z biznesmenami oraz przedstawicielami administracji amerykańskiej - to główne punkty wizyty wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych. Potrwa ona do soboty, a obejmuje pobyt w Chicago, Waszyngtonie i Nowym Jorku. W PR24 o wizycie wicepremiera w USA opowiadał amerykański korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki USA Polonia w USA Polonia Jan Pachlowski

"To była najstraszniejsza w historii USA strzelanina"

Sprawca masakry w Las Vegas przed strzelaniną przelał 100 tysięcy dolarów na konto na Filipinach. Według amerykańskich mediów, ostatnio intensywnie grał też w kasynach. Motywy działania 64-letniego Stephena Paddocka nadal nie są znane. Coraz więcej wiadomo jednak o przebiegu tragedii. Najnowsze informacje z Las Vegas przekazywał w PR24 Jan Pachlowski - amerykański korespondent Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Las Vegas USA strzelanina Jan Pachlowski

"Atak był obliczony na to, by pozabijać jak najwięcej ludzi"

- Wciąż jest bardzo dużo pytań na temat sprawcy strzelaniny w Las Vegas. Amerykańskie media napisały, że osoba odpowiedzialna za największą w historii USA masakrę dokonaną przez jednego człowieka jest jedną wielką zagadką – powiedział w audycji Gorący Temat korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych Jan Pachlowski. O strzelaninie mówił także ekspert ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas dr Krzysztof Liedel.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Las Vegas USA Jan Pachlowski strzelanina

USA wprowadzają ograniczenia wjazdu dla obywateli kilku państw

Administracja Donalda Trumpa poinformowała o nowych ograniczeniach wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych obywateli kilku państw. Chodzi o Wenezuelę, Jemen, Czad, Iran, Libię, Koreę Północną, Somalię oraz Syrię. Zdaniem prezydenta to kolejne posunięcia mające zapewnić krajowi jak największe bezpieczeństwo - mówił w PR24 amerykański korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski.  
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump Wenezuela Jemen Czad Iran Libia Korea Północna Somalia Syria Jan Pachlowski

Wizyta prezydenta w USA. Dziś spotkania z Polonią

Prezydent Andrzej Duda podziękował członkom Organizacji Narodów Zjednoczonych za wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ i zapowiedział, że nasz kraj wniesie do tej instytucji takie wartości jak przywiązanie do wolności i respekt dla prawa międzynarodowego. Prezydent wystąpił podczas debaty Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Andrzej Duda odbył też serię spotkań dwustronnych i rozmawiał z prezydentem Donaldem Trumpem. Wizytę polskiego prezydenta w USA relacjonował w PR24 amerykański korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski. 
Zobacz więcej na temat:  prezydent Andrzej Duda USA ONZ Jan Pachlowski Donald Trump

Huragan Irma. "Krajobraz w Miami wygląda jak po wojnie"

Floryda silnie ucierpiała podczas ataku huraganu Irma. Największe szkody są na wyspach archipelagu Keys oraz w południowo-zachodniej części stanu. Setki tysięcy mieszkańców Florydy codziennie wraca do domów, które musieli opuścić w związku z nadejściem huraganu Irma. Wiele z tych osób w dalszym ciągu nie wie w jakim stanie jest ich dobytek. O zniszczeniach spowodowanych przez huragan Irma mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w USA.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA huragany pogoda Floryda Jan Pachlowski

Huragan Irma. "Jest wiele pytań o zmiany klimatyczne"

Trzy dni po przejściu huraganu Irma prawie połowa mieszkańców Florydy nie ma prądu, a dziesiątki tysięcy nie mogą wrócić do swoich domów. Rośnie liczba śmiertelnych ofiar. Bardzo duże zniszczenia huragan wyrządził na wyspach Florida Keys. Trwa akcja pomocy poszkodowanym. O sytuacji na Florydzie mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Floryda huragany Jan Pachlowski

Nadchodzi Irma. Miliony osób uciekły z Florydy

Irma ma uderzyć w archipelag wysp Keys w niedzielę rano czasu lokalnego. W nocy Irma osiągnęła kubański archipelag Camaguey i zmierza w stronę miasta Ciego de Avila. Prędkość wiatru dochodzi do 260 kilometrów na godzinę, a kategoria huraganu została znów podniesiona do piątej. Do tej pory huragan spowodował śmierć co najmniej 21 osób. Przygotowania do uderzenia huraganu w USA relacjonował korespondent Polskiego Radia w USA Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA huragany Floryda Jan Pachlowski pogoda

Rząd USA chce ograniczyć zawartość nikotyny w papierosach

Rząd Stanów Zjednoczonych zapowiada wprowadzenie nowych przepisów dotyczących redukcji zawartości nikotyny w papierosach. Zamierza w ten sposób zachęcić Amerykanów, by rezygnowali z palenia, lub przestawiali się na elektroniczne papierosy, które mają być potencjalne mniej szkodliwe. O planach amerykańskiego rządu opowiadał w PR24 Jan Pachlowski - korespondent Polskiego Radia w USA. 
Zobacz więcej na temat:  USA papierosy uzależnienia Jan Pachlowski choroby płuc

Amerykanie badają rosyjskie oprogramowanie Kaspersky

Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych zwróciła się do dwudziestu dwóch agencji rządowych o udostępnienie dokumentów dotyczących firmy Kaspersky Lab produkującej systemy ochrony informatycznej. Kongresmeni z komisji ''Nauki, Kosmosu i Technologii'' obawiają się, że oprogramowanie może być wykorzystywane do prowadzenia działań szpiegowskich oraz dokonywania cyberataków wymierzonych w USA - opowiadał w PR24 korespondent Polskiego Radia w USA Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  USA kaspersky lab Rosja wybory prezydenckie w USA internet komputery bezpieczeństwo w sieci Jan Pachlowski