X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Green Book". Scenariusz dobrego bycia razem?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 19:00
- Ten film jest szalenie ważny, bo podsuwa Amerykanom koncepcję codziennego funkcjonowania, w którym spotkanie przedstawicieli różnych grup nie doprowadza do przemocy - mówił w Dwójce rezyser Grzegorz Brzozowski.
Audio
  • Dyskusja o filmie "Green Book" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z filmu Green Book
Kadr z filmu "Green Book"Foto: materiały prom./Universal Studio

"Green Book" jest krzepiącą opowieścią o przełamywaniu stereotypów rasowych i klasowych. Podkreślając wagę relacji zwykłych ludzi, ich pragmatyzmu i cichego bohaterstwa, pozostawia na boku zorganizowaną walkę o zmiany strukturalne.

Grzegorz Brzozowski zwrócił uwagę, że choć w filmie Petera Farrelly'ego wyprawa dwójki bohaterów na rasistowskie Południe nie zmienia Ameryki, to pozwala zrozumieć dwie problematyczne postawy. - Z jednej strony mamy mamy Dona Shirleya, przedstawiciela czarnoskórej elity, który jest wyalienowany ze swojej grupy etnicznej, z drugiej Tony’ego Vallelongę, poprzez którego widzimy, jak zdradziecka jest droga do utwierdzania się w stereotypach codziennych, widzimy jak się w nim uprzedzenia podskórnie zaszczepiają, ale też jak podróż pozwala mu je zredefiniować.

"Green Book" pokazuje schematy segregacji rasowej w USA na chwilę przed zdelegalizowaniem niektórych ich przejawów. O bezsilności bohaterów filmu wobec rasizmu mówił w Dwójce prof. Tomasz Basiuk z Ośrodka Studiów Amerykańskich. Gość audycji "O wszystkim z kulturą" zwrócił też uwagę na fałszywe tropy w tym obrazie.

W programie dyskutowaliśmy ponadto o niejednoznaczności niektórych scen oraz przyczynach głosów krytyki, wobec dzieła, które zdobyło Oscara dla najlepszego filmu minionego roku.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Tomasz Basiuk z Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz Grzegorz Brzozowski - reżyserem filmowym, socjologiem, członkiem redakcji "Kultury Liberalnej"

Data emisji: 27.02.2019

Godzina emisji: 17.30

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biały w skórze czarnego. Kultowa książka o rasizmie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 18:00
- W roku 1959 John Howard Griffin zadał gwałt swojemu ciału i w ciągu tygodnia przeistoczył się w czarnoskórego mężczyznę - o reportażu wcieleniowym "Czarny jak ja" mówiła w Dwójce Katarzyna Surmiak-Domańska.
rozwiń zwiń