X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Trzy siostry" Czechowa. Dramat bolesny i zawsze aktualny

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 19:00
- Po premierowych pokazach tej sztuki w Moskwie donoszono, że płakały na widowni niewierne żony - o arcydziele Antona Czechowa opowiadała w Dwójce tłumaczka Agnieszka Lubomira Piotrowska.
Audio
  • Rozmowa o dramacie "Trzy siostry" Antona Czechowa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Antoni Czechow na zdjęciu z 1889 r.
Antoni Czechow na zdjęciu z 1889 r.Foto: wikimedia/cc

Trzy siostry 1200.jpg
"Trzy siostry" Czechowa w Teatrze Polskim i w radiowej Dwójce

O słynnym dramacie rosyjskiego twórcy rozmawialiśmy w związku z kolejną odsłoną cyklu "Europa po polsku". W niedzielę 17 marca o godz. 16.00 "Trzy siostry" będzie można zobaczyć na scenie Teatru Polskiego w Warszawie oraz usłyszeć w radiowej Dwójce. Przygotowaliśmy również transmisję wideo tego wydarzenia (do obejrzenia na stronie Dwójki oraz na jej profilu FB).

Autorka nowego przekładu "Trzech sióstr" podkreśliła, że dramat ten w Moskwie właściwie nie schodzi z afisza. - Czechow ma w sobie coś takiego, że oglądając "Trzy siostry" po raz 86, dalej mam ciary. Ludzie chodzą na różne inscenizacje tej sztuki i sobie je porównują - mówiła Agnieszka Lubomira Piotrowska.

Czechow opowiada historię Olgi, Maszy oraz Iriny. Choć urodziły się w Moskwie, to z powodów rodzinnych utknęły na prowincji. Marzą jednak o powrocie do stolicy, która jest dla nich synonimem lepszego życia. - Trzy siostry liczą, że przyszłość przyniesie zmianę, ale nie walczą o teraźniejszość, żeby to życie czymś wypełnić. Czują się przegrane, bo są wykształcone, ale nikomu nie potrzebne - nakreśliła sytuację głównych postaci Agnieszka Lubomira Piotrowska.

Tłumaczka zwróciła w audycji uwagę, na możliwości interpretacyjne, jakie Czechow daje reżyserom teatralnym. Wyjaśniła też, dlaczego istniała potrzeba stworzenia nowego tłumaczenia "Trzech sióstr".

O najważniejszych polskich realizacjach tego dramatu opowiedziała prof. Barbara Osterloff. Historyczka nakreśliła stosunek Czechowa do teatru i wystawień jego dramatów.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: prof. Barbara Osterloff i Agnieszka Lubomira Piotrowska

Data emisji: 13.03.2019

Godzina emisji: 17.30

bch/ac

Zobacz więcej na temat: Antoni Czechow TEATR KULTURA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dramat otwarty Antoniego Czechowa

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 13:51
Mija 155 lat od urodzin Antoniego Czechowa, wybitnego dramaturga, którego dzieła wciąż wystawiane są w teatrach na całym świecie. – Był geniuszem – oceniała prof. Katarzyna Osińska.
rozwiń zwiń