X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Joanna Wnuk-Nazarowa: kocham Dwójkę

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 18:00
- Jestem wzruszona witając się z Dwójką i jej słuchaczami, bo takiej fety, jaką mi dzisiaj Dwójka urządziła, nigdy dotąd nie przeżyłam i nie wiem, czy kiedykolwiek przeżyję. To jest coś zupełnie niezwykłego – powiedziała wieloletnia dyrektor naczelna i programowa NOSPR w Katowicach.
Audio
  • Jubileusz Joanny Wnuk-Nazarowej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
  • Dyrygent Jerzy Maksymiuk dla Joanny Wnuk-Nazarowej (Poranek Dwójki)
  • Kompozytor Eugeniusz Knapik dla Joanny Wnuk-Nazarowej (Poranek Dwójki)
  • Architekt Tomasz Konior dla Joanny Wnuk-Nazarowej (Poranek Dwójki)
  • Emerytowana dyrektor MKiDN Zofia Wileńska dla Joanny Wnuk-Nazarowej (Poranek Dwójki)
  • Kompozytor Krzysztof Meyer dla Joanny Wnuk-Nazarowej (Poranek Dwójki)
  • Arkadiusz Kubica z Kwartetu Śląskiego dla Joanny Wnuk-Nazarowej (Poranek Dwójki)
  • Beata Jankowska-Burzyńska, reżyser dźwięku w NOSPR dla Joanny Wnuk-Nazarowej (Wybieram Dwójkę)
  • Antoni Libera dla Joanny Wnuk-Nazarowej (Wybieram Dwójkę)
Jacek Hawryluk i Joanna Wnuk-Nazarowa w studiu Dwójki, 28.05.2019
Jacek Hawryluk i Joanna Wnuk-Nazarowa w studiu Dwójki, 28.05.2019Foto: Piotr Piorun/PR

28 maja w radiowej Dwójce świętowaliśmy 70. urodziny znakomitej kompozytorki, dyrygentki i organizatorki życia muzycznego. Joanna Wnuk-Nazarowa była gościem specjalnego wydania audycji "O wszystkim z kulturą", w którym udział wzięli Teresa Malecka z Akademii Muzycznej w Krakowie; Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor radiowej Dwójki; Andrzej Rogoyski, prezes Zarządu Polskiego Radia; pisarz Antoni Libera, kompozytor Zygmunt Konieczny; muzyk NOSPR - Wincenty Krawczyk i Arkadiusz Kubica z Kwartetu Śląskiego.

Jubileusz skłania do refleksji, ale Joanna Wnuk-Nazarowa nie lubi zbyt często oglądać się za siebie. - Choć nieco zwolniłam tempo, to żyję tak, jak trzydzieści lat temu. Mam ten sam fortepian i ten sam stoliczek, przy których siadam i piszę. Koło się obróciło, po drodze było wiele zdarzeń kształtujących mnie i nawet się bałam powrotu do komponowania przy tym samym instrumencie, a dziś niekiedy brakuje mi na to czasu – mówiła Jubilatka.

W Programie 2 PR przez cały wtorek życzenia Joannie Wnuk-Nazarowej składali znajomi i przyjaciele, którzy przy tej okazji opowiadali o wspólnych doświadczeniach i spotkaniach. W tym gronie znaleźli się m.in. Elżbieta Penderecka, Lawrence Foster, Jerzy Maksymiuk i architekt Tomasz Konior.

Przez cały tydzień (27-31 maja) zapraszamy do słuchania wspomnień Joanny Wnuk-Nazarowej w paśmie "Zapiski ze współczesności". Również punktem centralnym poniedziałkowego "Nokturnu" był jubileusz wielkiej damy muzyki polskiej.

***

Joanna Wnuk-Nazarowa urodziła się 28 maja 1949 r. w Gdyni. W Krakowie mieszka od 5 roku życia. Od 1974 r. jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Krakowie i członkiem Zakładu Analizy i Interpretacji Muzyki. 

Joanna Wnuk-Nazarowa: Penderecki denerwował się, gdy ktoś go naśladował>>>

Zajmowała się publicystyką, pisała prace naukowe (m.in. o twórczości teatralnej Zygmunta Koniecznego). Jako dyrygent brała udział w ważnych festiwalach międzynarodowych (Warszawska Jesień, Oregon Bach Festival). W jej twórczości kompozytorskiej ważne miejsce zajmuje muzyka teatralna (m.in. "Król umiera" Ionesco, "Mizantrop" Moliera w Teatrze Starym) oraz do spektakli Teatru TV (m.in. "Sen srebrny Salomei" Słowackiego).

Mistrzowie Joanny Wnuk-Nazarowej>>>

W 1991 r. objęła stanowisko dyrektora naczelnego Państwowej Filharmonii w Krakowie. Ma szczególne zasługi w odbudowie gmachu filharmonii po pożarze (1991) – w niespełna pół roku doprowadziła do oddania sali koncertowej, a całego budynku w rok po pożarze.

Północ-południe. Podróże Joanny Wnuk-Nazarowej>>>

W 1997 r. z rekomendacji Unii Wolności została ministrem kultury i sztuki. Funkcję tę pełniła do marca 1999 r. 15 września 2000 r. Joanna Wnuk-Nazarowa została dyrektorem naczelnym i programowym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Była inicjatorką i pomysłodawczynią wszystkich projektów Orkiestry Maratonu twórczości Góreckiego, Pociągu do muzyki Kilara, Muzycznych Podróży Morskich, Dnia Kilara, Nocy Kilara, Festiwalu Górecki-Penderecki, a także biennale Festiwalu Prawykonań-Polska Muzyka Najnowsza.

Joanna Wnuk-Nazarowa: dyrektor to nie pan i władca, tylko sługa>>>

Jest członkiem Rady Programowej Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.


W studiu emisyjnym podczas specjalnej audycji poświęconej jubileuszowi urodzin Joanny Wnuk-Nazarowej
W studiu emisyjnym podczas specjalnej audycji poświęconej jubileuszowi urodzin Joanny Wnuk-Nazarowej. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Sułek - kierownik Redakcji Muzycznej Programu 2 PR, Małgorzata Małaszko-Stasiewicz - dyrektor, redaktor naczelna Programu 2 PR, Jacek Hawryluk - wicedyrektor Programu 2 PR, Joanna Wnuk-Nazarowa, Andrzej Rogoyski - prezes Zarządu Polskiego Radia Fot. Andrzej Zieliński/PR 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 28.05.2019

Godzina emisji: 17.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lawrence Foster na czele NOSPR. "Ten zespół na to zasłużył"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 19:33
– Nie neguję pracy wielkich polskich dyrygentów, wydaje mi się jednak, że pierwszy raz NOSPR ma prawdziwego światowego dyrygenta – mówił Krzysztof Penderecki o amerykańskim dyrygencie, który od 2019 r. będzie dyrektorze artystycznym NOSPR.
rozwiń zwiń