X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ewa Obniska: muzyka dawna jest moją duchową ojczyzną

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 19:12
- Zawsze fascynowała mnie dawna historia, dawna literatura i dawne malarstwo. Kiedy więc zaczynałam pracę w radiu pomyślałam o muzyce dawnej właśnie, bo jej w tym wszystkim, co mnie otaczało najbardziej brakowało. I tak zaczęła się moja wielka przygoda – mówiła w Dwójce wybitna muzykolog.
Audio
  • Muzyczna ojczyzna Ewy Obniskiej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Ewa Obniska
Ewa ObniskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Gościem audycji była Ewa Obniska, dzięki której wielu słuchaczy Dwójki odkryło i zachwyciło się muzyką skomponowaną przed Bachem. Znakomita muzykolog była pierwszą osobą, która na radiowej atenie zaczęła prezentować muzykę dawną w jej historycznych wykonaniach. To była rewolucja. Rewolucja związana z generacją muzyków, którzy w latach 70. minionego wieku doszli do głosu. 

- Generacja urodzona w latach 40-ych odkrywała na nowo barok. To było zupełnie inne brzmienie, dawne instrumenty. To było coś więcej, niż moda, to była potrzeba znalezienia swojego sposobu na tę muzykę, znalezienia w niej czegoś, czego inni wcześniej nie widzieli – mówiła Ewa Obniska opowiadając o kulisach powstania wielu nagrań muzyki dawnej.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z wybitną muzykolog, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, która w 1989 r. uzyskała doktorat  na podstawie rozprawy o życiu i twórczości Claudio Monteverdiego. Ewa Obniska jest autorką licznych artykułów o charakterze naukowym i popularnonaukowym. Nakładem PWM ukazała się właśnie jej książka "Claudio Monteverdi", jedyna na polskim rynku monografia opisująca życie i twórczość włoskiego kompozytora, będąca owocem wielkiej fascynacji autorki jego muzyką.


Okładka książki 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Magdalena Łoś

Data emisji: 25.06.2019

Godzina emisji: 17.30

mko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Idea koncertowania w muzyce Zachodu. Początki i apogeum

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 16:54
W audycji "Między dźwiękami" prześledziliśmy tę drogę, słuchając znakomitych interpretacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Les Arts Florissants i splendor grand siècle

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 08:00
40 lat temu William Christie założył Les Arts Florissants, jeden z najsławniejszych zespołów muzyki dawnej na świecie. Amerykanin, absolwent Harvardu i Yale, we Francji przebywał wówczas zaledwie od 8 lat, musiał mieć jednak w sobie wielką determinację a także wizję tego, co pragnął osiągnąć – odkryć splendor grand siecle.
rozwiń zwiń