Powrót do natury. Moda, styl życia czy dobry biznes?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 18:02
- Żyjemy w czasach niepohamowanego rozwoju miast, natłoku informacji, coraz większe tempa pracy. Budzi to tęsknotę za czymś, co określa się mianem naturalnego stylu życia. Przyroda nas przyciąga, a skoro jest to potrzeba, to znajdą się ludzie, którzy potrafią zrobić na tym interes – mówił w Dwójce socjolog i publicysta Jarema Piekutowski.
Audio
  • O kulcie natury i jego skutkach (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Nasz świat stał się tak sztuczny i zmieniony przez człowieka, że "tęsknota za naturą" staje się szerokim nurtem. W audycji poddaliśmy analizie to zjawisko, które jest czymś innym niż postulowany przez Rousseau powrót do natury. Biznes odkrył tu żyłę zlota i oferuje za duże pieniądze namiastki tego co "naturalne", które wcale naturalne nie są.

- Zjawisko to nie jest niczym nowym, lecz obecnie mamy do czynienia z coraz wyraźniejszym deficytem tego, co naturale i tworzymy zamienniki naturalności. Paradoksalnie to, co jest specjalnie wysoce przetrwarzane zaczynamy uznawać za naturale. Na drodze do naturalności, zamiast niej pojawił się więc kolejny problem – przekonywał dr hab. Michał Kowalski.

Co to znaczy, że coś jest naturalne? Czy pociąg do naturalności to moda, czy efekt zmęczenia nowoczesnością i tempem współczesnego życia? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: dr hab. Michał Kowalski (socjolog) i Jarema Piekutowski (publicysta)

Data emisji: 4.07.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

"Fotograf jest dziś badaczem i aktywistą"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 16:30
- Rola fotografa uległa głębokim zmianom. Dokumentując zmiany klimatyczne musi wykazać się wnikliwością. Dziś to bardziej badacz i zaangażowany działacz, niż tylko twórca obrazu - mówił w Dwójce Krzysztof Candrowicz.
rozwiń zwiń