Jan Ekier i jego fascynacja Chopinem

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 19:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" słuchaliśmy opowieści cenionego polskiego pianisty i profesora sztuk muzycznych, przeplatanych fragmentami wykonywanych przez niego utworów Fryderyka Chopina.
Audio
  • Jan Ekier i fascynacja Chopinem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jan Ekier
Jan EkierFoto: PAP/Maciej Kłoś

Profesor Jan Ekier – polski pianista, kompozytor i pedagog. Jego pierwsze wspomnienia związane z muzyką to pozytywka, którą dostał od dziadka. Już jako mały chłopiec potrafił zatrzymać ją we właściwym miejscu  na końcu frazy. W jego towarzystwie wędrowaliśmy po radiowych archiwach, by poznać historię młodości artysty, a także jego dzieje w czasach okupacji i późniejszą aktywność na polskiej scenie muzycznej.

Jan Ekier był znany przede wszystkim ze względu na swoją działalność związaną z Fryderykiem Chopinem. Jak wspomina, miłość do kompozytora zrodziła się, kiedy jako uczeń szkoły podstawowej został nagrodzony za najlepsze wyniki w nauce tomikiem kompozycji tego twórcy. Przez długi czas się z nim nie rozstawał. W 1937 roku, jak twierdzi, "przez przypadek" wziął udział w konkursie chopinowskim, zaś po wojnie dziewięciokrotnie zasiadał w jego jury. Po roku 1949 rozpoczął również działalność edytorską i został redaktorem naczelnym Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina, którego celem jest publikacja wszystkich kompozycji tego twórcy w ich oryginalnym kształcie. W audycji słuchaliśmy tych niezwykle barwnych opowieści Profesora.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Milena Gąsienica

Data emisji: 23.08.2019

Godzina emisji: 17.30

am/bch

Czytaj także

Prof. Jan Ekier: prawda w dziełach Chopina

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 13:00
rozwiń zwiń