Andrzej Strejlau. Biografia jak pasjonujący mecz

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 17:12
- Moja mama była lekkoatletką, a ojciec bokserem, więc od dzieciństwa wychowywałem się w sportowym duchu. Zgrupowania, obozy i treningi były moim chlebem powszednim. Po szkole trafiłem na Akademię Wychowania Fizycznego, a potem był PZPN – wspominał w Dwójce były piłkarz, legendarny trener, komentator sportowy i wybitny znawca futbolu.
Audio
  • Andrzej Strejlau o sobie i swoich pasjach (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Andrzej Strejlau
Andrzej StrejlauFoto: Tomasz Bidermann/Shutterstock.com

Andrzej Strejlau, w młodości piłkarz ręczny i nożny, od czasów szkolnych związany był z klubem AZS-AWF, który w pewnym okresie reprezentował w obu dyscyplinach jednocześnie, by następnie zostać trenerem III-ligowej drużyny piłki nożnej. Jako napastnik grał w kilku stołecznych zespołach: Gwardii, Hutniku i Legii. W 1968 został trenerem reprezentacji Polski juniorów, później, do 1975 roku był szkoleniowcem narodowej drużyny młodzieżowej. Następnie został drugim trenerem pierwszej reprezentacji prowadzonej przez Kazimierza Górskiego. Podczas mundialu w roku 1978 ponownie był drugim trenerem kadry, tym razem Jacka Gmocha, a w latach 1989–1993 pełnił funkcję selekcjonera reprezentacji Polski. Na sporcie zna się jak nikt inny.

- Siłą w nim jest wszechstronność. Wiele czynników decyduje o tym, czy ktoś zaistnieje w jakiejś dziedzinie sportu. W dyscyplinach indywidualnych odnosi się sukcesy lub przegrywa samemu, a w dyscyplinie zespołowej można złym przygotowaniem lub złą grą zniweczyć wysiłek całej drużyny - przekonywał w audycji były trener zespołów Legii Warszawa, Zagłębia Sosnowiec i Zagłębia Lubin, który szkolił również piłkarzy Islandii, Grecji i Chin.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której rozmawialiśmy z Andrzejem Strejlauem o piłce nożnej, Legii Warszawa, jego dzieciństwie, o trudnych latach powojennych, o tym dlaczego warto wychowywać się na podwórku i jaki wpływ sport ma na nasze życie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Dawid Dziedziczak

Data emisji: 4.09.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Olimpiada w Rio. Czy sport jeszcze istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 10:50
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o kontrowersjach wokół Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Czy można jeszcze mówić o etyce w sporcie?
rozwiń zwiń