Seriale dla młodzieży. Gdzie się podział ich przekaz?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 18:59
- Czasy się zmieniają i seriale też muszą się zmieniać. Inne rzeczy chcemy oglądać i zwierciadło, jakim jest serial inaczej przechadza się po gościńcu. Odczarowanie rzeczywistości, które widać w internecie, kinie i niemal całej kulturze przekłada się także na telewizyjne produkcje dla młodzieży – mówiła w Dwójce Kaja Klimek. 
Audio
  • Co się stało z serialami dla młodzieży? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: threerocksimages/Shutterstock

Gośćmi audycji byli Maja Brzozowska-Brywczyńska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Kaja Klimek – publicystka popkulturowa i Marcin Kube – publicysta "Plus Minus Rzeczpospolita", z którymi rozmawialiśmy o produkcjach telewizyjnych adresowanych do współczesnej młodzieży.

Brak samoakceptacji, rozbite rodziny, uzależnienie od leków, cynizm, okrucieństwo i narkotyki – to obraz życia nastolatków, który coraz częściej można znaleźć w skierowanych do nich serialach ("Euforia", "13 powodów", "Sex Education"). Ich dosłowność jest tak daleko posunięta, że Netflix niedawno zdecydował nawet o usunięciu kilkuminutowej sekwencji samobójstwa z 1. sezonu "13 powodów", który Amerykański National Institutes of Health uznał za istotny czynnik wzrostu samobójstw wśród amerykańskiej młodzieży.

- Zmieniła się struktura odbiorcy, zmienił się rynek serialowy. Te seriale, które kiedyś były przeznaczone wyłącznie dla młodzieży nie są dziś emitowane w określonych godzinach, lecz dostępne w dowolnym czasie na platformach cyfrowych. Producenci sięgnęli po formułę serialu młodzieżowego, który adresują teraz bardziej uniwersalnie i dlatego te filmy stały się bardziej dorosłe, bardziej ekstremalne w wymowie, dosadniejsze – przekonywał Marcin Kube.

Czy jesteśmy świadkami końca świata "millenialsów", dla których miało nie być rzeczy niemożliwych? Czy mamy do czynienia z bezlitosną diagnozą zmieniającego się świata, czy jedynie poszukiwaniem klucza do nowego pokolenia odbiorców? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Krzysztof Grzybowski

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

"Gra o Tron" - serialowe piętno odciśnięte w popkulturze

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 18:55
- Ten serial jest wielkim zjawiskiem popkulturowym, ale jeszcze musi upłynąć trochę czasu, zanim stanie się jego wielką legendą. W tej chwili bez wątpienia można powiedzieć, że odmienił świat telewizji, w którym dotychczas czegoś takiego nie było i można zastanawiać się, czy jeszcze kiedyś będzie – mówił w Dwójce kryty filmowy Jakub Majmurek.
rozwiń zwiń