"Gra o Tron" - serialowe piętno odciśnięte w popkulturze

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 18:55
- Ten serial jest wielkim zjawiskiem popkulturowym, ale jeszcze musi upłynąć trochę czasu, zanim stanie się jego wielką legendą. W tej chwili bez wątpienia można powiedzieć, że odmienił świat telewizji, w którym dotychczas czegoś takiego nie było i można zastanawiać się, czy jeszcze kiedyś będzie – mówił w Dwójce kryty filmowy Jakub Majmurek.
Audio
  • "Gra o Tron" – nowa biblia popkultury (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/ Corona Borealis Studio

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o wpływie jednego z najpopularniejszych amerykańskich seriali na kulturę masową. Ostatni odcinek serialu "Gra o Tron" zamknął ważny etap w jej dziejach. Nie brakuje głosów, że jego fenomen całkowicie zmienił prawidła funkcjonowania telewizji i szerzej – kultury popularnej.

- Być może są tytuły, które odcisnęły dużo większe piętno na dotychczasowej popkulturze, ale "Gra o Tron" zmieniła sposób narracji. Zapewne jest to związane z jej tzw. serialowością, w której bohaterowie pojawiają się i znikają. Ledwie zdążymy kogoś polubić, a on już ginie ustępując miejsca następnej postaci - zauważył Wojciech Engelking.

Na czym polegają głębsze zmiany, które serial wprowadził do popkultury i jak będzie ona wyglądać po "Grze o Tron"?  O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Krzysztof Grzybowski

Goście: Jakub Majmurek (publicysta, krytyk filmowy) i Wojciech Engelking (powieściopisarz, publicysta)

Data emisji: 22.07.2019

Godzina emisji: 17.30

mko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Gra o tron". Fantazja, surowość, manipulowanie emocjami

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 12:00
- Długo nie powstanie serial, który będzie w stanie mu dorównać - podkreślała Kaja Szafrańska, opowiadając o fenomenie telewizyjnego cyklu opartego na sadze "Pieśń lodu i ognia" George’a R.R. Martina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kartonowy kubek z kawą. Wpadka w najnowszym odcinku "Gry o tron"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 19:06
Nawet twórcy takiego hitu jak "Gra o tron" nie są nieomylni i w 4. odcinku 8. sezonu serialu zaliczyli wpadkę, którą w mig zauważyli widzowie. Chodzi o... kartonowy kubek z kawą.
rozwiń zwiń