Piotr Matwiejczuk: Polacy łakną dobrej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 10:31
- Dużo podróżuję po Polsce i dlatego bez cienia wątpliwości mogę powiedzieć, że nasza publiczność jest wręcz złakniona muzyki. To publiczność bardzo różnorodna, doświadczona i początkująca, a także bardzo różnorodna wiekowo. Polacy chodzą na koncerty i  słuchają muzyki, także tej trudniejszej – mówił wieloletni dziennikarz radiowej Dwójki, nowy redaktor naczelny "Ruchu Muzycznego".
Audio
  • Spotkanie z Piotrem Matwiejczukiem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Piotr Matwiejczuk
Piotr MatwiejczukFoto: PR

Gościem audycji był Piotr Matwiejczuk - absolwent muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, skrzypek i krytyk muzyczny. W latach 2012-2018 był redaktorem naczelnym wrocławskiego pisma "Muzyka w mieście". Obecnie do jego najważniejszych zadań jako nowego redaktora naczelnego "Ruchu Muzycznego" należy m.in. kontynuowanie misji pisma, jako przestrzeni profesjonalnej krytyki i refleksji muzycznej.

- Wiele tytułów zajmujących się tą dziedziną zniknęło z rynku. Dlaczego? Nie mam na to pytanie dobrej odpowiedzi. Zauważmy, że gdyby połowa publiczności uczestniczącej w koncertach filharmonicznych kupiła pismo muzyczne, to miałoby ono fantastyczną sprzedaż. A tak niestety nie jest. Mimo to plany mamy ambitne – stwierdził gość audycji.

"Ruch Muzyczny" to najstarszy periodyk w Polsce poświęcony muzyce poważnej wszystkich epok oraz życiu muzycznemu. Pismo powstało w 1945 roku w Krakowie, a jego wydawcą początkowo było Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Czasopismo ma charakter popularnonaukowy i dokumentuje życie kulturalne, skupiając relacje z koncertów i festiwali, recenzje płyt i książek, eseje, felietony oraz artykuły dotyczące wszelkich aspektów muzyki poważnej. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której redaktor naczelny "Ruchu Muzycznego" podzielił się ze słuchaczami swoimi refleksjami na temat polskiej kultury muzycznej i jej przyszłości.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Piotr Matwiejczuk (wieloletni dziennikarz radiowej Dwójki, nowy redaktor naczelny "Ruchu Muzycznego")

Data emisji: 20.09.2019

Godzina emisji: 17.30

mko/bch

Czytaj także

Czy Moniuszko znał formę sonatową?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 11:49
Gościem audycji "Moniuszko – historia prawdziwa" był dr hab. Marcin Gmys, profesor w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z którym rozmawialiśmy o muzyce instrumentalnej twórcy "Halki".
rozwiń zwiń