X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Moniuszko znał formę sonatową?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 11:49
Gościem audycji "Moniuszko – historia prawdziwa" był dr hab. Marcin Gmys, profesor w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z którym rozmawialiśmy o muzyce instrumentalnej twórcy "Halki".
Audio
  • O dorobku Stanisława Moniuszki w zakresie muzyki instrumentalnej (Moniuszko - historia prawdziwa/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/XRoig

Moniuszko_Serwis_1200x660.jpg
Stanisław Moniuszko - serwis specjalny

"Wobec pieśni, oper, kantat i mszy zajmują instrumentalne kompozycje Moniuszki w zamkniętych formach podrzędne stanowisko. W zakresie muzyki komnatowej utworzył Moniuszko dwa kwartety smyczkowe i szereg drobnych kompozycyj fortepianowych. Nie pisał sonat solowych lub na dwa instrumenty, triów i kwintetów. Oddany całym umysłem tworzeniu muzyki stosowanej, oper i pieśni, nie miał interesu artystycznego dla muzyki absolutnej i nie przyswoił sobie techniki, potrzebnej do wypowiadania się w doskonałych formach sonatowych."

Czy rzeczywiście – jak napisał ponad sto lat temu Zdzisław Jachimecki – Moniuszko nie dysponował wystarczającą techniką kompozytorską, by tworzyć dzieła instrumentalne? Czy muzyka instrumentalna była mu obojętna, czy może nie miał dla kogo i po co jej pisać? Jak prezentuje się dorobek Moniuszki w zakresie muzyki instrumentalnej? Dlaczego spora jego część popadła niemal w całkowite zapomnienie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Moniuszko - historia prawdziwa

Prowadził: Piotr Matwiejczuk

Gość: dr hab. Marcin Gmys (Instytut Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dyrektor Radia Chopin)

Data emisji: 4.09.2019

Godzina emisji: 22.30

am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grzegorz Nowak: "Strasznego dworu" jeszcze nikt tak nie wykonał

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 12:00
- Oprócz samego Moniuszki! Cieszę się, że po raz pierwszy mogę tę operę wykonać tak, jak ją napisał kompozytor - mówił dyrygent w przerwie wykonania słynnego dzieła kompozytora podczas festiwalu "Chopin i jego Europa" 2019. 
rozwiń zwiń