Czy Moniuszko znał formę sonatową?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 11:49
Gościem audycji "Moniuszko – historia prawdziwa" był dr hab. Marcin Gmys, profesor w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z którym rozmawialiśmy o muzyce instrumentalnej twórcy "Halki".
Audio
  • O dorobku Stanisława Moniuszki w zakresie muzyki instrumentalnej (Moniuszko - historia prawdziwa/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/XRoig

Moniuszko_Serwis_1200x660.jpg
Stanisław Moniuszko - serwis specjalny

"Wobec pieśni, oper, kantat i mszy zajmują instrumentalne kompozycje Moniuszki w zamkniętych formach podrzędne stanowisko. W zakresie muzyki komnatowej utworzył Moniuszko dwa kwartety smyczkowe i szereg drobnych kompozycyj fortepianowych. Nie pisał sonat solowych lub na dwa instrumenty, triów i kwintetów. Oddany całym umysłem tworzeniu muzyki stosowanej, oper i pieśni, nie miał interesu artystycznego dla muzyki absolutnej i nie przyswoił sobie techniki, potrzebnej do wypowiadania się w doskonałych formach sonatowych."

Czy rzeczywiście – jak napisał ponad sto lat temu Zdzisław Jachimecki – Moniuszko nie dysponował wystarczającą techniką kompozytorską, by tworzyć dzieła instrumentalne? Czy muzyka instrumentalna była mu obojętna, czy może nie miał dla kogo i po co jej pisać? Jak prezentuje się dorobek Moniuszki w zakresie muzyki instrumentalnej? Dlaczego spora jego część popadła niemal w całkowite zapomnienie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Moniuszko - historia prawdziwa

Prowadził: Piotr Matwiejczuk

Gość: dr hab. Marcin Gmys (Instytut Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dyrektor Radia Chopin)

Data emisji: 4.09.2019

Godzina emisji: 22.30

am

Czytaj także

Grzegorz Nowak: "Strasznego dworu" jeszcze nikt tak nie wykonał

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 12:00
- Oprócz samego Moniuszki! Cieszę się, że po raz pierwszy mogę tę operę wykonać tak, jak ją napisał kompozytor - mówił dyrygent w przerwie wykonania słynnego dzieła kompozytora podczas festiwalu "Chopin i jego Europa" 2019. 
rozwiń zwiń