Margaret Thatcher. Autoryzowany portret Żelaznej Damy

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 17:50
- Margaret Thatcher sama wybrała autora swojej biografii, sama zdecydowała jakie dokumenty i materiały archiwalne będzie mógł wykorzystać do napisania książki. Dlatego jest to biografia autoryzowana. Charles Moore miał też do Thatcher niemal nieograniczony dostęp i mógł jej zadawać dowolne pytania. Dowiedział się wielu rzeczy, które zawarł w swojej pracy, ale poznał także jej sposób myślenia – mówił w Dwójce Tomasz Wróblewski.
Audio
  • O biografii Żelaznej Damy autorstwa Charlesa Moore'a (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Margaret Tatcher
Margaret TatcherFoto: PAP/FACUNDO ARRIZABALAGA

szenderowicz plakat 1200.jpg
Wiktor Szenderowicz. Uniwersalne dramaty naczelnego satyryka Rosji

O takich politykach mówi się, że odcisnęli trwałe piętno na historii swego kraju. Margaret Thatcher to osoba znana, rozpoznawalna, a jednocześnie – to paradoks – bardzo niewiele wiemy o niej, o jej rodzinie, wychowaniu, pracy zawodowej, wejściu w politykę i kulisach podejmowania najtrudniejszych decyzji. 

Sekrety Żelaznej Damy

Bez wątpienia "Żelazna Dama" (kto dziś pamięta, że ten przydomek jako pierwsi nadali jej Rosjanie?) była premierem, który nie bał się trudnych decyzji, bezpośredniego starcia ze swoimi oponentami, polemiki, w której nie zawsze była górą, ale zawsze potrafiła z takich pojedynków wyciągać wnioski na przyszłość. Miała wizję wyciągnięcia Anglii z kłopotów gospodarczych, walczyła z terrorem IRA, nie bała się Sowietów. Nie ma wątpliwości, że po Winstonie Churchillu była najważniejszym brytyjskim politykiem XX wieku.

Pretekstem do rozmowy było ukazanie się autoryzowanej biografii Margaret Thatcher, którą napisał Charles Moore. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której rozmawialiśmy o tajemnicach "Żelaznej damy", o zapomnianych faktach i o skutkach podejmowanych przez nią wówczas decyzji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: Tomasz Wróblewski oraz Marek Matraszek

Data emisji: 9.10.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Margaret Thatcher - brytyjska "Żelazna Dama"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 05:40
- Ona bardzo szybko narzuciła swój styl rządów. Taki, w którym właściwie nie było miejsca na dyskusje. To z całą pewnością nie były rządy zespołowe - mówił na antenie PR redaktor Marek Ostrowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mężczyźni i ich wielkie damy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 21:52
Margaret Thatcher była pierwszą kobietą na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii i najdłużej urzędującym szefem brytyjskiego rządu w XX wieku. O niej napisano tomy książek. Co jednak wiadomo o jej mężu – Denisie? O małżonku Żelaznej Damy oraz innych mężczyznach, którzy stoją w cieniu przywódczyń państwowych w audycji Polskiego Radia 24 Reszka Świata.
rozwiń zwiń