X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Spalenie Joanny". Uniwersalny dramat Magdaleny Miecznickiej

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:52
- Nie chciałam pisać sztuki dokumentalnej, tylko wyjść od tematu, który mnie bardzo głęboko poruszył. Bardzo przeżywałam tragedię Jolanty Brzeskiej, wydała mi ona się nieprawdopodobna, absurdalna. Chciałam napisać dramat uniwersalny – mówiła w Dwójce Magdalena Miecznicka, autorka dramatu, którego radiowa premiera odbędzie się w sobotę 26 października.
Audio
  • Słuchowisko inspirowane losami Jolanty Brzeskiej. Spotkanie z Magdaleną Miecznicką (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Andy Dean Photography

szenderowicz plakat 1200.jpg
Wiktor Szenderowicz. Uniwersalne dramaty naczelnego satyryka Rosji

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o premierowym słuchowisku Dwójki na podstawie sztuki Magdaleny Miecznickiej "Spalenie Joanny" będącej opowieścią dotykającą problemu "dzikiej" reprywatyzacji w Warszawie.

Dramat Magdaleny Miecznickiej nawiązuje do wydarzeń sprzed ośmiu lat, czyli tragicznej śmierci Jolanty Brzeskiej, działaczki na rzecz eksmitowanych lokatorów, która sama doświadczyła eksmisji z mieszkania w kamienicy na ulicy Nabielaka w Warszawie. Jednak sztuka nie jest historią samej Jolanty Brzeskiej, choć o jej spaleniu w Lasku Kabackim bohaterowie rozmawiają. Za bohaterkę autorka obrała kobietę o podobnym imieniu, Joannę (w tej roli Joanna Jeżewska), którą spotyka podobna sytuacja.

Premiera 26 października

- W dobie dramatu publicystycznego poetyka absurdu i groteski w tej sztuce jest niespotykana, oryginalna i stanowi o wyjątkowości tego tekstu. Uważam, że jest to jeden z najciekawszych tekstów dramatycznych, jakie powstały w Polsce w ostatnich latach. Bada zjawisko nie tylko na poziomie prawa, urzędniczych decyzji, ale przede wszystkim na poziomie mentalności, która sprawiła, że taki proceder był w ogóle możliwy – powiedział prof. Jacek Kopciński.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o sztuce, której radiowa wersja będzie miała swoją premierę w najbliższą sobotę, 26 października.  

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Miecznicka (autorka sztuki "Spalenie Joanny") oraz prof. Jacek Kopciński (teatrolog, historyk dramatu)

Data emisji: 23.10.2019

Godzina emisji: 17.30

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Posłuchaj słuchowiska "Trzecia strefa"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 11:00
W utworze Dariusza Rzontkowskiego czasoprzestrzeń zostaje zaburzona i jego bohater wyrusza w wędrówkę w poszukiwaniu idealnej miłości.
rozwiń zwiń