Przejrzystość i etyka. Ewolucja konkursu im. H. Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 20:00
- Na konkursy spada odium krytyki przez brak transparentności, przez to, jak są organizowane, często już przez sam wybór jury. Wsłuchujemy się w te krytyczne głosy - mówił w Dwójce Augustin Dumay, przewodniczący jury XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
Audio
  • Augustin Dumay o reformie XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Yaorusheng

To ma być konkurs, jakiego jeszcze nie było. Bez tego, co odstrasza młodych ludzi od udziału w konkursach, co sprawia, że na całym świecie konkursy przeżywają ostatnio poważny kryzys. Augustin Dumay zwrócił uwagę, że często zawody zmieniają się w rywalizację profesorów. I to właśnie ulegnie zmianie: - W Poznaniu jury nie będzie złożone tylko ze specjalistów, profesorów skrzypiec, mających własne powody, by oceniać kandydatów konkursie. Uważam, że trzeba otworzyć jury także dla dyrygentów, wiolonczelistów, ludzi, którzy decydują o współczesnym życiu muzycznym.

Augustin Dumay podkreślił, że zadaniem jurorów jest nie tylko wybór najlepszych uczestników konkursu, ale też otoczenie ich mentorską opieką już po zakończeniu rywalizacji. - Ludzie, których zaprosiłem do Poznania, doszli do takich samych wniosków. Jednym z celów konkursu jest pomoc dla młodych muzyków. Musimy otworzyć im okno w muzycznym życiu, to nasze wielkie zobowiązanie i tu nie może zdarzyć się pomyłka.

W audycji skrzypek mówił o znaczeniu odpowiedniego repertuaru, który pozwoli stworzyć realny punkt odniesienia i umożliwi właściwe porównanie muzyków. Probierzem jakości na konkursie w Poznaniu ma być Symfonia koncertująca Mozarta. Dlaczego właśnie ten utwór? O tym w nagraniu audycji, w której Augustin Dumay mówił, też o innych zmianach, które pozwolą odświeżyć formułę XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

Rywalizacja młodych skrzypków odbędzie się w Poznaniu w dniach od 9 do 22 października 2021.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Rozmawiała: Magdalena Łoś

Gość: Augustin Dumay

Data emisji: 28.10.2019

Godzina emisji: 17.30

bch

Czytaj także

Różne szkoły Konkursu Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 11:30
W audycji porozmawiamy o szkołach i tradycjach skrzypcowych w historii Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieniawski najlepszy na skrzypcach Bomsori Kim

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2016 13:00
Płytowy Trybunał Dwójki podczas świątecznego posiedzenia wybrał najznakomitsze wykonanie Koncertu skrzypcowego d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego.
rozwiń zwiń