Sean Connery. Od mleczarza do tytułu szlacheckiego

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 20:23
- Był pierwszą osobą w rodzinie, która nauczyła się czytać i pisać. Miał więc korzenie bardzo dalekie od standardów klasowego społeczeństwa brytyjskiego. Bardzo istotne przez całe życie było dla niego to, że był Szkotem, a nie Anglikiem. Późno, bo po dwudziestym roku życia, odkrył też, że chce być aktorem. Wcześniej robił wiele różnych rzeczy. Był w wojsku, rozwoził mleko - mówił o Seanie Connerym Sebastian Smoliński, krytyk filmowy.
Sean Connery jako James Bond
Sean Connery jako James BondFoto: PAP/Photoshot

Posłuchaj
26:27 Dwójka OWZK 4.11.2020.mp3 Sean Connery i jego kariera (O wszystkim z kulturą/Dwójka)  
pap wojciech pszoniak 1200.jpg
Andrzej Seweryn: Wojciech Pszoniak był arystokratą aktorstwa

Sean Connery zmarł 31 października w wieku 90 lat. Słynny szkocki aktor karierę rozpoczął w teatrze. Na początku grał epizodyczne role. Uznanie przyniosła mu dopiero kreacja pięściarza w telewizyjnym spektaklu BBC w 1957 r. Pomimo braku talentu tanecznego zagrał także w musicalu. Na ekranie zadebiutował w roku 1955 roku, jednak jego nazwisko nie zostało wymienione w czołówce.

Choć zagrał w 140 filmach, sławę przyniosło mu 7 części przygód o Jamesie Bondzie. - Rola agenta 007 zapewniła mu nieśmiertelność, ale był to aktor, któremu udało się w bardzo błyskotliwy sposób pokazać, że stać go na więcej, że jego kariera nie kończy się na Bondzie. Był to pewien wyjątkowy przypadek. Mało który aktor utożsamiany tak mocno z ikoniczną rolą jest w stanie jeszcze wyjść z tego pudełka. A Connery jak najbardziej odnajdywał się świetnie w kinie przez 40 lat - podkreślał Sebastian Smoliński. 

Na swoim koncie Sean Connery ma role królów - w "Ryczerzu Króla Artura" z 1995 roku, role więźniów – jak ta w "Twierdzy" wykreowana rok później, role szaleńców i złodziei. Jego ostatnim filmem okazała się "Liga niezwykłych dżentelmenów" – film, który powstał w 2003 roku. Szkocki aktor z tytułem szlacheckim wiele ciekawych propozycji filmowych też odrzucił.

Z audycji można było również dowiedzieć się, że w ostatnich latach życia Sean Connery nie cenił swoich "bondowskich" kreacji oraz że bywał brany za... Polaka.

źródło: youtube.com/Dark Corners Reviews

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Gość: Sebastian Smoliński (krytyk filmowy)

Data emisji: 4.11.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Na dużym ekranie po raz ostatni

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 10:00
Znakomici twórcy filmowi, aktorzy, reżyserzy, kompozytorzy zostaną w naszej pamięci dzięki swojej pracy i pasji. Pozostały po nich ciekawe filmy, doskonała muzyka, niezapomniane role. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Sean Connery

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 16:45
Aktor zmarł w wieku 90 lat.
rozwiń zwiń