REKLAMA

Dr Łukasz Gaweł: nie ma muzeum bez zwiedzających

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 18:00
- Zawsze podstawowym powodem przyjścia do muzeum musi być kolekcja muzealna. Ale muzeum z najlepszą kolekcją, bez zwiedzających, jest tylko lepiej lub gorzej zorganizowanym magazynem - mówił w Dwójce dr Łukasz Gaweł, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Narodowe w WarszawieFoto: Shutterstock/Beata Tabak

Muzeum Narodowe w Warszawie 1200 free
Siła polskiego obrazu. Plany Muzeum Narodowego w Warszawie

Posłuchaj
28:34 _PR2_AAC 2020_11_25-17-30-14.mp3 Dr Łukasz Gaweł planach rozwoju Muzeum Narodowego w Warszawie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 Przez blisko rok dr Łukasz Gaweł pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Kilka dni temu otrzymał z rąk ministra kultury powołanie na stanowisko dyrektora tej instytucji. Instytucji, która jak wiele innych musi radzić sobie w niezwykle trudnych czasach. Jak podkreślił w rozmowie, "pandemia jest doświadczeniem, które nauczyło nas wiele nowego". Dlatego tak ważne jest budowanie relacji z odwiedzającymi.

- Trzeba szukać pretekstów, które mogą spowodować, że do muzeum przyjdzie ktoś, kto być może wcześniej nie był, albo był, ale nie widzi powodu powrotu. Czasem można usłyszeć utyskiwanie wśród pracowników muzeów, że muzeum zmienia się w dom kultury. Ale muzeum to jest przecież przestrzeń do prowadzenia dyskusji, spotkań autorskich, wykładów czy konferencji. W Krakowie udało nam się nawet zrobić spektakl teatralny, na który przyszło 320 osób. Więc mówię o mądrym budowaniu wydarzeń muzealnych, bo chcę, żeby widzowie wracali do nas - mówił.

Czytaj też:


rzeźba muzeum kultura koronawirus maska 1200.jpg
Piotr Zaremba: wyobrażenia, że można przenieść teatr do sieci, są zawodne

Dr Łukasz Gaweł wyznał również, że chciałby pokazywać zbiory muzealne w nieco innym kontekście, niż dotychczas. - Chcemy korzystać z najlepszych wzorców w tym zakresie, ale często te wzorce juz są w tym muzeum, ponieważ odbyło się mnóstwo wybitnych wystaw. Jednak mnie interesuje mówienie o sztuce w sposób kontekstowy. To oznacza budowanie narracji krytycznej.

- Zależy mi na budowaniu takiej narracji czy opowieści, którą widz, jeśli chce, może przeczytać. Kiedyś zaprosiłem mojego przyjaciela z Francji do Sukiennic, gdzie obejrzał jedną z najlepszych kolekcji malarstwa polskiego. Po czym powiedział mi "bardzo ładnie, ale ja nic nie rozumiem. Kim jest ten facet z armatą?" – i wskazał na Kościuszkę. Uświadomiłem sobie, że dla obcokrajowca to niewiele mówi. Okazuje się jednak, że nie tylko obcokrajowcy mogą nie wiedzieć, kim był Kościuszko. I to jest ta zmiana, którą bardzo chciałbym wprowadzić: żebyśmy zachęcali ludzi do przyjścia do galerii i przeżycia estetycznego, ale żeby mogli też wychodzić od nas mądrzejsi, jeśli chcą.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: dr Łukasz Gaweł (dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 25.11.2020

Godzina emisji: 17.30