Dr Jan Tokarski: w czasie pandemii państwo jest jeszcze bardziej niezbędne

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 20:33
- Jak mówił Arystoteles, jesteśmy zwierzętami politycznymi. Czyli ludzie to stworzenia, dla których naturalnym środowiskiem jest, można powiedzieć, środowisko sztuczne, wytworzone; środowisko pewnej wspólnoty państwowej. Dotarło też do mnie, że rolę państwa można, przy dowolnej turbulencji historycznej, czytać na dwa podstawowe sposoby - mówił w Dwójce filozof i publicysta. 
Chory przebywający na kwarantannie
Chory przebywający na kwarantannieFoto: Deliris/shutterstock

Posłuchaj
25:05 Dwójka OWZK 4.02.2021.mp3 Po co nam państwo (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 
ekonomia gospodarka prognozy przyszłość 1200.jpg
Pandemia. Gospodarka coraz bardziej zależna od państwa?

W pierwszej kolejności dr Jan Tokarski przywołał antycznych Greków. - Jest to sposób, gdzie widzimy politykę, państwo, wspólnotę przede wszystkim jako pewną więź opartą na zaufaniu, wręcz przyjaźni. Druga perspektywa jest nowożytna, w szczególności kłania się Thomas Hobbes, w której dominuje poczucie strachu. Wydaje mi się, że również pandemię można odczytać na te dwa sposoby. Z jednej strony potrzebujemy więzi i zaufania, szukając szczepionki, ufając władzy, że podejmuje właściwe działania. A z drugiej strony czujemy strach, czasem paraliżujący, i potrzeba elementarnego bezpieczeństwa wydaje się być tym zwornikiem państwa - przekonywał filozof.

Zdaniem dr. Jana Tokarskiego, wbrew głoszonym jeszcze przed chwilą teoriom, w dającej się przewidzieć perspektywie nie ma alternatywy dla państw narodowych. - W tych tezach była mowa nawet nie o tym, że polityka jako taka się skończy, ale że jej podmiotem będzie coś innego niż państwa narodowe. Czy to burmistrzowie Los Angeles i Londynu, czy jakieś organizacje ponadnarodowe. Wydaje mi się, że w tym było więcej pytania o to, jaka forma polityczna będzie istniała, niż próba wykreślenia polityki jako takiej - podkreślał gość Programu 2 Polskiego Radia.

Nowoczesny populizm, świat postprawdy i fake newsów oraz pandemia zadały ponowne pytanie o sens istnienia państwa jako wspólnoty opartej na umowie społecznej i akceptowanych powszechnie regułach. Czy cywilizacja zachodnia porzuciła uporządkowany stan polityki ograniczający ludzkie namiętności i powróciła do pierwotnego stanu natury opartego na walce wszystkich przeciwko wszystkim? Odpowiedź w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: dr Jan Tokarski (filozof i publicysta)

Data emisji: 4.02.2021

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Co robimy z wolnym czasem w pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 18:00
Wydaje się nam, że w pandemii mamy więcej czasu wolnego. W jaki sposób go wykorzystujemy? O tym rozmawialiśmy z filozofem i dziennikarzem Łukaszem Kobeszko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pandemia zaskoczyła wszystkich tylko nie naukowców?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 17:38
- Naukowcy przewidywali pojawienie się takiego wirusa i takiej pandemii, tylko nikt tak do końca nie brał tego na poważnie. Zawsze się wydawało, że to jeszcze nie teraz, może za kilka czy kilkanaście lat - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Piotr Kościelniak, dziennikarz i popularyzator nauki.
rozwiń zwiń