Polskie Radio
Section05
czas wolny

"Uniwersytety Trzeciego Wieku są społecznie potrzebne"

Ideą Uniwersytetów Trzeciego Wieku stała się aktywizacja ludzi starszych i wykorzystanie ich potencjału, wiedzy, umiejętności i doświadczenia życiowego dla rozwoju społecznego i gospodarczego kraju. Każdy z uniwersytetów prowadzi zajęcia w zależności od zainteresowań środowiska, w którym powstaje. O samorealizacji na Uniwersytetach Trzeciego Wieku mówili w audycji Społeczeństwo Obywatelskie Reaktywacja Kamila Michalska (dyrektor Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury, w którym działa UTW) oraz studentki Danuta Woźniak i Bożena Kocot.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 senior społeczeństwo czas wolny

Polacy pracują za dużo, czy za mało efektywnie?

Prawie jedna piąta Polaków nie ma w dni powszednie czasu wolnego - tak wynika z badania Głównego Urzędu Statystycznego. Tymczasem w rankingu OECD pod względem liczby przepracowanych godzin zajmujemy drugie miejsce w całej Unii Europejskiej, a piąte na świecie. Z kolei w raporcie Ipsos Global zajmujemy 11. pozycję jako najbardziej zapracowany kraj świata. Czy rzeczywiście pracujemy tak dużo?
Zobacz więcej na temat:  praca czas wolny czas pracy Dominik Olędzki

Mindfulness - sposób na stres

Żyjemy w biegu, w stresie i w ciągłym napięciu. Myślimy o tym, co zrobiliśmy, czego nie zrobiliśmy, o tym, co jeszcze mamy do zrobienia i jak to zrobić, żeby się wyrobić. W takich okolicznościach trudno jest odpocząć, bo naszą głowę wciąż wypełniają myśli o przeszłości i przyszłości. Mindfulness skupia uwagę na teraźniejszości i jest treningiem mającym za zadanie redukować stres.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA psychologia psychoterapia terapia umysł stres relaks czas wolny czas

Kiedy starość będzie w Polsce radością?

Rotterdamski Akropolis to miejsce, w którym ludzie starsi czują się szczęśliwi i nie mogą się nudzić. Mieszkańcy mogą mieć własne zwierzęta, nawet te najbardziej egzotyczne. - Mieliśmy tu cały cyrk: krokodyle, słonia, czy wielbłąda, który wydalił z siebie 20 litrów płynów w hallu. Ale to drobiazg, bo dzięki temu mieliśmy o czym rozmawiać - opowiada jeden z mieszkańców ośrodka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Elżbieta Korczyńska senior starość czas wolny wiek emerytalny w Polsce