REKLAMA

Bartosz Paszcza: technologia to narzędzie, które służy różnym celom

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 19:00
- Powinniśmy zadbać o wolność w świecie technologii, ona sama się nie ochroni. Według mnie technologia, jak każde narzędzie, może służyć różnym celom - mówił Bartosz Paszcza, szef działu Technorepublikanizm z Klubu Jagiellońskiego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, metamorworks

Posłuchaj
27:43 OWZK 20.05.21.mp3 Bartosz Paszcza o wolności w świecie technologii (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Od pewnego czasu politycy i naukowcy na całym świecie zastanawiają się jak zapobiec nieetycznemu wykorzystywaniu współczesnej technologii, a przede wszystkim sztucznej inteligencji. Wielu uważa, że bez fundamentalnych zmian zasad, jakimi rządzi się internetowy rynek, nie przekujemy postępu w działający na rzecz człowieka rozwój. Przewiduje się, że w niedalekiej przyszłości czekają nas nowe nierówności społeczne, ponieważ ci, którzy zapanują nad technologią, będą mieć lepszą pozycję.

Czytaj też:

Bartosz Paszcza zwrócił jednak uwagę, że nie należy doszukiwać się w technologii wyłącznie zagrożeń. Zdaniem gościa audycji, może stać się bowiem przedłużeniem naszego ramienia i pomoże ogarnąć złożony, skomplikowany świat, wymagający od nas coraz więcej uwagi.

- Dyskusja, czy my straciliśmy wolną wolę, czy to algorytm podjął za nas decyzję, jest trochę wygodnym wyostrzeniem. To nie jest tak, że on nam całkowicie zabierze wolną wolę i będziemy sterowani przez komputery - stwierdził ekspert. - To nie jest tak, że w samej naturze technologii i aplikacji telefonów jest coś co jest dla nas złego.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Data emisji: 20.05.2021

Godzina emisji: 17.30

mw

Czytaj także

Paweł Rożyński: najwyższy szczebel sztucznej inteligencji dopiero przed nami

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 17:40
- Samoucząca się sztuczna inteligencja osiągać będzie zupełnie nowe możliwości, również rozumienia pewnych mechanizmów, z czasem całego świata, tego, jak on działa. Naukowcy przewidują, że może się to stać około 2050 roku - mówił szef serwisu cyfrowa.rp.pl.
rozwiń zwiń