Polskość po pandemii. Robert Kostro: historia jest wciąż ważna

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 19:00
- Media społecznościowe mają ogromny wpływ na sposób, w jaki dyskutujemy o polityce, społeczeństwie i historii. Wydawało się, że wraz z rozwojem cywilizacji tematy, które w latach 90. były mało rozgrzewające, czyli tożsamość, historia, odejdą w przeszłość. A okazują się bardziej emocjonujące i ważne właśnie dziś, w świecie zorganizowanym przez media społecznościowe - mówił w Dwójce dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Aliaksander Karankevich

Posłuchaj
28:42 Owzk 26.08.2021.mp3 Robert Kostro o polskości po pandemii (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Zdaniem wielu badaczy, w czasie pandemii pojawiły się zmiany w sposobie naszego patrzenia na wartości. Wpływ na to miał m.in. spory wzrost roli mediów społecznościowych w naszym życiu, a także zmiana sposobu komunikowania się. Bezpośrednie spotkania zamieniliśmy bowiem na pośrednictwo urządzeń cyfrowych.

- Odwołujemy duże uroczystości i przenosimy rozmaite działania, dyskusje czy celebracje do internetu. To z jednej strony utrudnia bezpośredni kontakt, z drugiej zaś pewne rzeczy otwierają się na szerszą skalę - wyjaśniał Robert Kostro. - Przykładem jest święto 11 listopada z ubiegłego roku. Po raz pierwszy w Muzeum Historii Polski prowadziliśmy grę w internecie i nagle okazało się, że dotarliśmy do znacznie większego grona odbiorców.

Czytaj też:

Zdaniem Roberta Kostro, w rzeczywistości pandemicznej uświadomiliśmy sobie również, jak wielką rolę odgrywa wspólnota. - Więcej czasu spędzamy w domu. Przeglądamy swoje rodzinne archiwa i fotografie, więc te podstawowe wyzwania związane są z naszymi postawami tożsamościowymi. Może też wiążą się ze światem polityki. Zaczynamy sobie zadawać pytania, dotyczące naszej historii.

Czytaj też:

Jak podkreślił dyrektor Muzeum Historii Polski, dzisiejszy dyskurs o polskości jest rozpięty między "szlachetną bezsilnością, a strachem przed jakimkolwiek odwołaniem się do patriotyzmu". - Widzę trzy główne tematy, których mi brakuje. Pierwszy, to pamiętanie o podstawowych rzeczach, związanych z techniką i cywilizacją. Wdaje mi się, że jeśli Polska ma być poważnym krajem, z którym inni będą się liczyć, to musi być zaawansowana technologicznie i ekonomicznie. Warto przypominać takie postacie, jak Władysław Grabski czy Eugeniusz Kwiatkowski.

Kolejnym tematem, który Robert Kostro uważa za wart poruszenia, jest przypominanie nie tylko takich polityków, którzy szlachetnie przegrywali, lecz również tych wygranych, jak Józef Piłsudski czy Roman Dmowski. - Trzeci rodzaj bohaterów, których bym widział, to bohaterowie, potrafiący łączyć. To jest ta rzecz, z którą mamy dziś problem - mówił gość audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Rozmawiał: Michał Płociński

Gość: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 26.08.2021

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Muzeum Historii Polski i eksponaty wielkiej wagi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 19:35
- Nie było jeszcze w historii polskiej kultury tak dużej inwestycji, może Teatr Wielki, a porównywalną było Muzeum Narodowe w Warszawie w latach międzywojennych - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. 
rozwiń zwiń