REKLAMA

Cezary Harasimowicz: Tadeusz Kościuszko był człowiekiem wielu talentów

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 18:00
- Postać ordynansa Tadeusza Kościuszki jest barwnie opisana w różnych dokumentach. Pomyślałem, że on może być narratorem tej książki. Odkrywałem coraz różniejsze zdolności Kościuszki. O tej wybitnej postaci opowiada stylizowanym językiem jego ordynans, który był prostym człowiekiem - mówił na antenie Dwójki Cezary Harasimowicz, autor książki "Testament, czyli opowieść o Tadeuszu Kościuszce słowami jego ordynansa, syna afrykańskiego księcia Agrippy Hulla".
Tadeusz Kościuszko (aut. Jean Victor Adam)
Tadeusz Kościuszko (aut. Jean Victor Adam)Foto: Polona
  • Gościem audycji był Cezary Harasimowicz, pisarz, dramaturg, autor scenariuszy do filmów i seriali, laureat wielu nagród.
  • W swojej powieści pokazuje Tadeusza Kościuszkę w zupełnie inny sposób - z perspektywy ordynansa, syna afrykańskiego księcia - Agrippy Hulla.

Cezary Harasimowicz o samym sobie mówi skromnie: pisarczyk. Pisarczyk z Warszawy. Tej skromności przeczą sukcesy jego książek, scenariuszy i słuchowisk.

Barwny okres życia bohatera narodowego 

W najnowszej powieści Harasimowicz opisuje Tadeusza Kościuszkę i jest to zupełnie inny człowiek niż ten, o którym uczyliśmy się na lekcjach historii. - Parę lat temu zaproszono mnie do współpracy przy filmie historycznym o Kościuszce i jego udziale w rewolucji amerykańskiej. Z filmu nic nie wyszło, ale podczas dokumentowania tego barwnego okresu jego życia natrafiłem na postać ordynansa - opowiadał na antenie Dwójki Cezary Harasimowicz.

Kościuszko - człowiek wielu talentów

Mówił także o mniej znanych faktach z życia Tadeusza Kościuszki. - Udzielał korepetycji, ale również dorabiał sobie jako tancerz do wynajęcia. Był znakomitym matematykiem, inżynierem, pięknie rysował i malował - wymieniał. 

Posłuchaj
27:42 2022_08_19 17_31_11_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Cezary Harasimowicz: Tadeusz Kościuszko był człowiekiem wielu talentów (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tadeusz Kościuszko urodził się w Mereczowszczyźnie na Podlasiu (dzisiejsza Białoruś). W wieku 14 lat przerwał naukę i wybrał karierę wojskową, wstępując do Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej. W 1769 roku wyjechał do przedrewolucyjnej Francji, gdzie podjął studia w paryskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. W tym czasie ukształtowały się także jego przekonania polityczne i społeczne.

Do kraju wrócił na krótko w 1774 roku, by następnie wyruszyć na Zachód w poszukiwaniu zajęcia. Tam dowiedział się o wojnie w Stanach Zjednoczonych. Na amerykańskiej ziemi znalazł się miesiąc po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości, w 1776 roku.

Warto wspomnieć, że Tadeusz Kościuszko jest nie tylko bohaterem literackim - niedawno ogłoszono, że uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, generał i Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w powstaniu w 1794 roku będzie również bohaterem filmu ("Kos" w reż. Pawła Maślony), który ma trafić na ekrany kin w 2023 roku. Jak zapowiadają twórcy, nie będzie to film stricte historyczny, lecz opowieść osnuta na tle prawdziwych wydarzeń, gdzie obok postaci historycznych pojawią się bohaterowie fikcyjni. W rolę Tadeusza Kościuszki ma wcielić się Jacek Braciak.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Cezary Harasimowicz (pisarz, dramaturg, autor scenariuszy do wielu filmów i seriali)

Data emisji: 19.08.2022

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

Barwy kościuszkowskiej insurekcji. "Ryngraf" Piotra Śliwińskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 14:46
Fragmenty wielkiej epopei powstańczej Piotra Śliwińskiego czytał w Dwójce Tomasz Borkowski.
rozwiń zwiń